Endometriyum adenokarsinoma hec1a hücre hattında steroid reseptörleri üzerinden etki gösteren bileşiklerin proliferasyon ve migrasyondaki rolünün araştırılması
Investigation of the role of compounds acting on steroid receptors in the proliferation and migration of endometrial adenocarcinoma hec1a cell line
- Tez No: 689364
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Endometriyum kanseri, dünya çapında kadınlarda altıncı en yaygın kanser türüdür ve gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanserdir. Endometriyum kanseri, tip I ve tip II olmak üzere iki alt tipe ayrılmaktadır. Tip II endometriyum kanseri genel insidansın sadece %10'unu oluşturmasına rağmen, endometriyum kanserden %50 nüks ve ölüme neden olmaktadır. Yüksek endometriyum kanserin insidansı ve tip II'den kaynaklanan yüksek ölüm oranı, onu daha iyi anlama ve dolayısıyla güvenilir ve kişiselleştirilmiş bir tedavi bulma ihtiyacını artırmıştır. Tip II endometriyum kanserde bazı steroid reseptörlerinin ekspresyonu belgelenmiş olmasına rağmen, hastalığın ilerlemesindeki rolleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, tip II endometriyum kanser HEC1A hücrelerinde steroid reseptörleri üzerinde etkili olan bileşiklerin rolünü incelemektir. Glukokortikoid ve progesteron reseptör blokeri mifepriston (10-8 M), androjen reseptör blokeri bikalutamid (10-6 M), GPER östrojen reseptör blokeri G15 (10-7 M), östrojen reseptörü β blokeri PHTPP (10-7 M), ve iki D vitaminin analogu alfakalsidol ve kalsitriol (10-10 M) kullandık ve onların HEC1A hücrelerinin migrasyonu ve proliferasyonu üzerindeki etkilerini inceledik. Proliferasyon, gerçek zamanlı hücre analizi (xCELLigence sistemi) ile değerlendirilirken, migrasyon yara iyileşme modeli ile değerlendirildi. Kullanılan konsantrasyonlarda ilaçların hiçbiri HEC1A hücrelerinin proliferasyonunu etkilememiştir. Ancak mifepriston uygulaması ile hücrelerin migrasyonu 24. ve 48. saatte önemli ölçüde artmıştır (sırasıyla P < 0.05 ve P < 0.01). Bikalutamid de 24. saatte hücre migrasyonunu artırmış (P < 0.05), ancak bu etki 48. saatte kaybolmuştur. G15, PHTPP ve D vitamini ise HEC1A hücrelerin migrasyonunu değiştirmemiştir. Bu sonuçlar, glukokortikoid ve/veya progesteron reseptörlerinin, diğer steroid reseptörlerinin aksine, tip II endometriyum kanserin migrasyonunun azaltılmasında önemli bir rol oynayabileceğini ve bu tip kanserin metastazını azaltmak için bir hedef olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinoma is the sixth most common cancer in women in the world and the most common gynecological cancer in developed countries. Endometrial cancer is divided into two subtypes, type I and type II. Although type II endometrial cancer accounts for only 10% of overall incidence, it causes about 50% of the total recurrence and death from endometrial cancer. High incidence of endometrial cancer and high mortality rate from its type II have increased the urge to understand it in a better way and therefore find a reliable and personalized treatment. Although expression of some steroid receptors in type II has been documented, their role in disease progression has not been fully elucidated. The aim of this study was to examine the role of compounds acting on steroid receptors in type II endometrial cancer HEC1A cells. We used the glucocorticoid and progesterone receptor blocker mifepristone (10-8 M), the androgen receptor blocker bicalutamide (10-6 M), the GPER estrogen receptor blocker G15 (10-7 M), the estrogen receptor-β blocker PHTPP (10-7 M), and two the vitamin D analogs alfacalcidol and calcitriol (10-10 M) and studied their effects on migration and proliferation of HEC1A cells. Proliferation was assessed by real-time cell analysis (xCELLigence system), while migration was assessed by wound-healing model. None of the drugs, at the used concentrations, have affected the proliferation of HEC1A cells.