Gebelerin COVID-19 pandemisi ile ilişkili korku ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determining the fears and anxiety levels of pregnants related to the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 689365
  2. Yazar: AYŞEGÜL USLUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: COVID-19 salgınının küresel ölçekte yayılmaya devam etmesiyle birlikte salgın ile ilişkili ruhsal sorunlar tüm dünyada artmaktadır. Gebelik dönemi, ruh sağlığı rahatsızlıklarının gelişmesi ve alevlenmesi için risk faktörü olarak belirtilmektedir. Bu nedenle COVID-19 salgınından gebe kadınların ruhsal açıdan daha çok etkilenebilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmada gebelerin COVID-19 hakkındaki korku ve anksiyete durumlarının belirlenmesi ve olası nedenleri hakkında veriler sunulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, 10.05.2021- 10.06.2021 tarihleri arasında 18 yaş üstü 412 gebe ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve COVID-19 Anksiyete Ölçeğinden oluşan anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: As the COVID-19 epidemic continues to spread on a global scale, mental problems associated with the epidemic are increasing all over the world. Pregnancy period is stated as a risk factor for the development and exacerbation of mental health disorders. For this reason, it is thought that pregnant women may be affected more psychologically by the COVID-19 pandemic than others. In this study, it was aimed to determine the fear and anxiety states of pregnant women about COVID-19 and to show data about its possible causes. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted with 412 pregnant women over the age of 18 in Sakarya University Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic. Time period was between 10.05.2021 and 10.06.2021. A questionnaire consisting of sociodemographic data form, COVID-19 Fear Scale and COVID-19 Anxiety Scale was applied to the participants.