0-6 ay bebeği olan annelerin emzirme durumları ve emzirme sorunlarını etkileyen faktörler
Breastfeeding status of mothers with 0-6 months baby and factors affecting breastfeeding problems
- Tez No: 689367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma; 0-6 ay bebeği olan annelerin emzirme durumları ve emzirme sorunlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Şubat 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'nde Çocuk Polikliniklerine başvuran 400 anne ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; 'anket formu' ve 'Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde, Kolmogorov Smirnov testi, Histogram grafiği ve normal dağılım eğrisi, Skewness, Kurtosis, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H ve Ki kare testi kullanılmıştır. Annelerin %77,5'i doğumdan sonra ilk bir saat içinde bebeğini emzirmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; This study was conducted to determine the breastfeeding status of mothers with 0-6 month old babies and the factors affecting breastfeeding problems. This descriptive study was conducted with 400 mothers who applied to the Pediatric Policlinics at Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital between February 2020 and December 2020. As a data collection tool; The 'questionnaire form' and the 'Breastfeeding Problems Assessment Scale' were used. Data were collected by face-to-face interview technique. In the analysis of the data, Kolmogorov Smirnov test, Histogram graph and normal distribution curve, Skewness, Kurtosis, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H and Chi-square tests were used. %77,5 of the mothers breastfed their baby within the first hour after birth.