Adölesanlarda teknolojik oyun bağımlılığı ile karakter gelişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technological game addiction and character development in adolescents
- Tez No: 689390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, adölesanlarda teknolojik oyun bağımlılığı ile karakter gelişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sonuçlar doğrultusunda ilişkinin etkilediği adölesanlara yaklaşım ve uygulamalar açısından psikiyatri hemşireliğine katkı sağlamaya yönelik yüksek kaliteli kanıta dayalı öneriler sunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerin 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarında öğrenim gören ve velisi izin veren toplam 134 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu ile Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Formu ve Karakter Gelişim İndeksi aracılığıyla 02 Mart-16 Haziran 2021 tarihleri arasında google formlar üzerinden çevrimiçi şekilde toplanmıştır. Araştırmaya 13-18 yaş aralığında, 84 adölesan kız öğrenci ile 50 adölesan erkek öğrenci katılmış olup, yapılan çalışma 134 kişi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find a relationship between technological game addiction and character development in adolescents and to provide high quality evidence for improvement of the approaches of the treatment and recommendations for psychiatric nursing department. The sample of the study was obtained from 134 volunteer students under the supervision of their parents studying in the high school – 9th , 10th ,11th , and 12th grades – affiliated to the Ministry of National Education in Kecioren, Ankara between 2020-2021 academic year. The questionary was conducted via online google participant survey documents, the Game Addiction Scale-Short Form for Adolescents and the Character Development Index created by the researchers, in between 2 March – 16 June 2021. This study includes an adolescent female student of 84 and an adolescent male student of 50, with a total of 134 adolescent students.