Planlı davranış teorisi temelli teknoloji kullanımı programının adölesanların dijital oyun bağımlılıklarına ve uyku bozukluklarına etkisi
The effect of planned behavior theory based technology use program on adolescents' digital game addictions and sleep disorders
- Tez No: 914412
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı adölesan yaş grubuna Planlı Davranış Teorisi temelinde hazırlanan“Teknoloji Kullanımı Programı”nın dijital oyun bağımlılığına ve uyku bozukluklarına etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü tek kör ön test-son test düzeninde kontrol gruplu deneysel tasarımda olan bu araştırma Çorum il merkezinde kamuya bağlı iki ortaokulda gerçekleştirildi. Araştırma için etik kurul onayı alındı. Araştırma 130 katılımcı ile tamamlandı. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Adölesanlar İçin Dijital Oyun Oynama Değerlendirme Ölçeği ve Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği uygulandı. Deney grubundaki adölesanlara Planlı Davranış Teorisi'ne temellendirilmiş altı haftalık Teknoloji Kullanımı Programı uygulandı. Son test, altı haftalık programın hemen sonrasında ve üç ay sonrasında uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the effects of the“Technology Use Program”prepared based on the Planned Behavior Theory on digital game addiction and sleep disorders in the adolescent age group. Material and Method: This study, which is a randomized controlled single blind pre-test-post-test design with a control group experimental design, was conducted in two public secondary schools in the city center of Çorum. Ethics committee approval was received for the research. The research was completed with 130 participants. Personal Information Form, Digital Game Addiction Scale for Children, Digital Game Playing Evaluation Scale for Adolescents and Sleep Disorder Scale for Children were applied to the participants. The six-week Technology Use Program based on the Planned Behavior Theory was applied to the adolescents in the experimental group. The post-test was applied immediately after the six-week program and three months later.