Ankara Milli Kütüphane 06 MİL YZ A 392/6 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Buhûru'n-Nudûr adlı şiir mecmuası
Ankara National Library registered at number 06 MIL YZ A 392/6 Mecmû'a-i Buhûru'n-Nudûr poetry collection
- Tez No: 689392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİYAZİ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Mecmua, Arapça“cem”masdarından türemiş olup sözlükte;“cem etmek toplama, bir araya getirme”anlamlarını taşımaktadır. Bir edebiyat terimi olarak ise; birden fazla şaire veya müellife ait, manzum veya mensur metin parçalarını ihtiva eden; çeşitli konu, şekil ve hacimlerde tertip edilmiş eserlerdir. Şiir mecmuaları, Eski Türk Edebiyatı araştırmalarına önemli katkılarda bulunan oldukça kıymetli eserlerdir. Bu mecmualar sayesinde divan sahibi şairlerin divanlarında yer almayan şiirlerini ortaya çıkartmak, divanı bulunmayan ya da edebiyat tarihlerinde ve şuarâ tezkirelerinde adına rastlayamadığımız şairlerimiz hakkında fikir edinebilmek ve şiirlerini gün yüzüne çıkartmak mümkün olmakla birlikte edebiyat araştırmaları için başvurabileceğimiz temel kaynaklar arasındadır. Çalışmamıza konu olan“Milli Kütüphane 06 Mil YZ A 392/6”numarada kayıtlı“Mecmû'a-i Buhûru'n-Nudûr”adlı şiir mecmuası da bu doğrultuda incelenmiş, mecmualar hakkında genel bir bilgi verildikten sonra mecmua tanıtılmış, akabinde transkribe edilerek günümüz alfabesine aktarılmıştır. Çalışmanın sonuna“Mecmuaların Sitematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP)”uygun bir de tablo eklenerek nihayete erdirdiğimiz çalışma yukarıda işaret ettiğimiz hususlarda bilim dünyasına katkı sunması hedeflenerek araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mecmua is derived from the Arabic word“cem”and in the dictionary it means“gathering, bringing together”. As a literary term; They are works that belong to more than one poet or author, compiled from verse or prose text fragments, and arranged in various subjects, figures and volumes. Poetry collection are very valuable works that have made important contributions to the research of Old Turkish Literature. To reveal the poems of the poets who have divan, which are not included in their divans, thanks to these magazines to be able to get an idea about our poets who do not have a divan or whose names we cannot come across in literary histories and şuarâ tezkires, and it is possible to unearth her poems and they are among the main sources we can refer to for literature research. The poetry collection“Mecmû'a-i Buhûru'n-Nudûr”registered at the“National Library 06 Mil YZ A 392/6”, which is the subject of our study, was also examined in this direction. After giving general information about the journals, the poetry collection was introduced, and then it was transcribed and transferred to today's alphabet. At the end of the study, a table in accordance with the“The Project Systematic Classification of Mecmua's (MESTAP)”was added and the study was finalized, with the aim of contributing to the scientific world in the matters we pointed out above, and was presented to the benefit of researchers.