On the frequency domain LMS adaptive line enhancer
- Tez No: 6895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET FREKANS BÖLGESİNDE EN KÜÇÜK ORTALAMA KARELER yöntemi ile çalisan uyarlamali çizgi KUVVETLENDİRİCİLER ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA KOSAROGLU. Mustafa Yüksek Lisans Tezi: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bolumu Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Yalçın TANIK Şubat 1989. 122 sayfa Bu tezde frekans bölgesinde Kuçuk Kareler (KK) yöntemi ile çalışan Uyarlamali Sayısal Süzgeçler (USS) incelenmiştir. Bilinen KK yöntemi Üzerinde temel olarak iki nedenden dolayı degiştirimler öngörülmüştür: yakınsama hızını arttırmak ve işlem sayısını azaltmak. Frekans bölgesindeki uyarlamalı süzgeçler her iki amaca da hizmet edebilir. Bunların arasında, kesikli frekans bölgesinde ağırlıklarını birbirinden bağımsız olarak yenileyen bir USS en az sayıda işlem gerektirenidir. Kullanılması olası olan uygulamalardan biri olarak, kesikli frekans bölgesinde çalışan uyarlamalı çizgi kuvvetlendirici ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu USS`nin başarımı zaman bölgesinde çalışan çizgi kuvvetlendiricinin bilinen başarımı ile karşılaştırılmış ve eniyiden saptığı gözlenmiştir. Son olarak, kesikli frekans bölgesindeki eniyi çözüm araştırılmış ve işlemsel gereksinimleri azaltıcı, eniyiden daha az sapan bir yapı önerilmiştir: Elde edilen çözümsel sonuçlar bilgisayar benzetimleriyle kontrol edilmiş ve tam bir uyum gözlenmiştir. -tüANAHTAR KELİMELER: Uyarlamah SUzgeç, KK Algoritması. Frekans Bölgesinde Çalışan Uyarlamah Sayısal SUzgeç, Uyarlamah Çizgi Kuvvetlendirici, Frekans Bölgesinde Çalışan Uyarlamah Çizgi Kuvvetlendirici
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON THE FREQUENCY DOMAIN LMS ADAPTIVE LINE ENHANCER KOŞARO?LU, Mustafa M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yalçın TANIK February 1989, 122 pages In this work, the frequency domain Adaptive Digital Filters (ADF) which use The Least Mean Square (LMS} Algoritm have been investigated. Modifications on the conventional LMS algorithm are proposed for basically two reasons: speeding up the convergence and reducing the number of operations. The frequency domain ADFs serve both purposes. Among them, the Discrete Frequency domain ADF which updates the weights independently is the one with the least number of operations. As a possible application of this adaptive Filter, the Discrete Frequency CDF) domain Adaptive Line Enhancer (ALE) with independent weight updating has been analysed in detail. It is compared to the conventional time domain ALE performance and seen to differ from the optimum. Then, the optimum DF domain structure has been searched for and a suboptimum DF domain ALE structure is proposed to reduce the amount of computational requirements. The analytical results obtained in this work, are verified by computer simulations and a perfect agreement is observed. KEY WORDS: Adaptive Filter, LMS Algorithm, Frequency Domain LMS Adaptive Digital Filters, Adaptive Line Enhancer, Frequency Domain Adaptive Line Enhancer. Bilim öoü Soy/sol Koc/a.- 609.02.0S