Akdes Nimet Kurat (1903-1971): Bir tarihçinin portresi
Akdes Nimet Kurat (1903-1971): A historian's portrait
- Tez No: 689406
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Akdes Nimet Kurat, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sırasında Rusya'dan göçen bir çok entellektüel Türk'ten biridir. Türk tarihi, Rusya tarihi ve Türk-Rus ilişkileri ve bunların dışında bir çok tarih konusunda çalışması bulunmaktadır. Ekim Devrimi sonrası oluşan baskı ortamından kaçan Kurat, 1924'te Türkiye'ye geldi. Burada İstanbul Üniversitesi'nde tarih öğrenimi gördü ve Fuat Köprülü'nün asistanı oldu. Almanya'da dört yıl doktora yaptıktan sonra Türkiye'ye geri döndü ve doçent unvanını aldı. Hocası Köprülü ile tartıştıktan sonra İsveç'e giderek burada misafir akademisyenlik yaptı. Türkiye'ye geri döndüğünde Ankara Üniversitesi'nde professör olarak kadro aldı. Burada da 1971'deki ölümüne kadar akademik çalışmalarını sürdürdü.
Özet (Çeviri)
Akdes Nimet Kurat was one of the Turkic intellectuals who escaped from Russia to Republic of Turkey during foundation. He has many studies in history field such as Turkish history, history of Russia, Turkish-Russian relations and on many other topics. He came to Turkey in 1924 escaping from oppresion of the October Revolation. Here, in İstanbul University, he studied history and became the asistant of Fuat Köprülü. After doing his doctorate for four years in Germany, he came back to turkey and had become an associate proffesor. After arguing with his mentor Köprülü, he had gone to Sweden as a guest academician. When he came bak from there, he became a proffesor at Ankara University. Here, he continoued his studies until his dead.