Germ hücreli testis tümörü'nde mikroRNA-371a-3p seviyesi ileklinik evre, patolojik risk faktörleri ve metastatik hastada prognostik risk grupları ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of microRNA-371a-3p level and clinical stage, pathologic risk factors and prognostic risk groups in metastatic patient in germ cell testis tumor
- Tez No: 689408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE GÖGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Genomun epigenetik regülasyonunda rol oynayan Mikro ribonükleikasit'lerin (miR/miRNA) klasik serum tümör belirteçlerine göre Germ hücreli testis tümörü (GCT)'ye daha sensitif ve spesifik olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda GCT saptanan hastalarda tanı anındaki miR-371a-3p seviyeleri ile hastalığın klinik evresi, evre 1 hastalarda patolojik risk faktörleri ve metastatik hastalarda International Germ Cell Cancer Collaborative (IGCCCG) sınıflamasına göre prognostik gruplarla olan korelasyonu araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Ocak 2019-Mayıs 2021 tarihleri arasında kliniğimizde GCT saptanan 60 hastanın ameliyat öncesi-sonrası, 40 sağlıklı katılımcının serum miR-371a-3p seviyeleri ölçüldü. GCT hastalarının preoperatif kontrastlı toraks ve abdomen tomografi (BT)'leri çekilerek klinik evreleme yapıldı. Hastalarda patolojik risk faktörleri ve IGCCCG prognostik gruplar belirlendi. miRNA-371a-3p ekspresyon ölçümü kantitatif real time PCR ile yapıldı. Hastaların tanı anında miRNA-371a-3p düzeyleri ile evre ilişkisi, evre 1 hastalarda patolojik risk faktörleri; metastatik hastalarda ise prognostik gruplarla olan ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Microribonucleic acids (miR), which play a role in the epigenetic regulation of the genome, were found to be more sensitive and specific for Germ cell testicular tumor (GCT) than classical serum tumor markers. In our study, we aimed to investigate the correlation between miR-371a-3p levels at the time of diagnosis and the clinical stage of the disease, pathological risk factors in stage 1 patients, and prognostic groups according to the International Germ Cell Cancer Collaborative (IGCCCG) classification in metastatic patients. Methods: Between January 2019 and May 2021, serum miR-371a-3p levels were measured in 60 GCT patients, pre- and postoperatively, and 40 healthy participants. Clinical staging was performed by taking preoperative contrast-enhanced thorax and abdomen tomography of the GCT patients. Pathological risk factors and IGCCCG prognostic groups were determined in the patients. miRNA-371a-3p expression levels was measured by quantitative real time PCR. Relationship between miRNA-371a-3p levels and stage, pathological risk factors in stage 1 patients and the prognostic groups in metastatic patients was statistically evaluated.