Beden eğitimi ve spor ders saatlerinin akademik başarıya etkisi: Beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumların aracılık rolü
The effect of physical education and sports class hours on academic achievement: The mediating role of attitudes towards physical education and sports lessons
- Tez No: 689424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi ve spor ders saatlerinin akademik başarıya etkisinde beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumların aracılık rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca farklı demografik değişkenlerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum düzeyleri üzerinde fark yaratıp yaratmadığı da araştırma amaçlarındandır. Çalışmanın araştırma grubunu ise, 2020-2021 eğitim öğretim yılı Rize ili Kalkandere ilçesinde bulunan Kalkandere Meslek Lisesi ve Kalkandere İmam Hatip Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 127'si erkek, 106'sı kadın olmak üzere toplam 233 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada araştırmacılar tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formu ve Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilmiş Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların akademik başarılarını belirlemek için de okul idarelerinden öğrencilerin yılsonu genel not ortalamaları alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum düzeyleri ile okul türü, cinsiyet, lisanslı spor yapıp yapmama, okul içi faaliyetlere katılıp katılmama, kendi yeteneklerini değerlendirme, sporun akademik başarıyı etkileyip etkilemediğine yönelik düşüncesi ve akademik başarıya etkisi değişkenleri arasında anlamlı farklılık bulunurken; sınıf düzeyi, genel not durumunu hakkındaki görüşü, aylık gelir ve haftalık girdikleri beden eğitimi ve spor ders saatleri değişkenleri açısından ise anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir. Katılımcıların haftalık girdikleri beden eğitimi ve spor ders saatleri ile akademik başarıları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilirken, beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum düzeyleri ile herhangi bir ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum düzeyleri ile akademik başarı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Beden eğitimi ve spor ders saatinin akademik başarı düzeyleri üzerindeki etkisinde beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum düzeylerinin aracılık etkisine rastlanmamıştır. Sonuç olarak katılımcıların ders saatleri, akademik başarıları ve beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum düzeyleri arasında çeşitli ilişkiler tespit edilse de herhangi bir aracı değişken etkisinden söz etmek mümkün gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the mediating role of attitudes towards physical education and sports lessons in the effect of physical education and sports lesson hours on the academic achievement of secondary school students. In addition, whether different demographic variables make a difference on the level of attitude towards physical education and sports lessons is another of the aim of study. The research group of the study consists of 233 students, 127 males and 106 females, studying at Kalkandere High School and Kalkandere Imam Hatip High School in the Kalkandere district of Rize province in the 2020-2021 academic year. In the study, the personal information form prepared by the researchers and the Physical Education and Sports Attitude Scale developed by Demirhan and Altay (2001) were used. In order to determine the academic success of the participants, the end-of-year grade averages of the students were obtained from the school administrations. According to the findings, a significant difference was found between the level of attitude towards physical education and sports lessons and the variables of school type, gender, whether to do licensed sports, whether to participate in in-school activities, to evaluate their own abilities, to think whether sports affect academic achievement and its effect on academic success. No significant differences were found in terms of grades, opinion on general grades, monthly income and weekly physical education and sports course hour variables. While significant correlations were found between the physical education and sports course hours of the participants and their academic achievements, no relationship was found with their level of attitude towards physical education and sports course. In addition, significant relationships were found between the levels of attitude towards physical education and sports lessons and academic achievement. There was no mediation effect of the attitude levels towards physical education and sports lessons in the effect of physical education and sports lesson hours on academic achievement levels. As a result, although various relationships have been determined between the course hours, academic achievements, and the level of attitudes of the participants towards physical education and sports lessons, it seems there isn't any mediating variable effect.