Yüksek sıcaklığa maruz betonların dayanımına yalıtım sıvasının etkisi
The effect of insulation plaster on the strength of concrete exposed to high temperature
- Tez No: 689425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yüksek ısıya maruz betonlarda sıvanın ve ısı yalıtım sıvasının beton basınç dayanımını nasıl etkilediği araştırılmıştır. 10 cm 'lik küp beton numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler 1, 2 ve 3 cm ısı yalıtım sıvası ve kaba sıva ile kaplanmıştır. Numuneler 300℃, 450℃ ve 600 ℃'de 60, 90 ve120 dakika bekletildikten sonra sıvaları sıyrılıp basınç dayanımları ölçülmüştür. Aynı uygulamalar 10 cm 'lik sıvasız numuneler için de yapılmıştır. Yüksek sıcaklığa maruz kalan sıvasız, kaba sıvalı ve ısı yalıtım sıvalı beton numunelerinin basınç dayanımlarındaki değişimler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, elde edilen değerlere göre sıcaklık, sıva kalınlığı ve basınç dayanımı arasında bağıntı kurulmuştur. Yalıtım sıvaları kullanılarak betonun yüksek sıcaklıktan daha yavaş etkileneceği ve basınç dayanımında daha az azalma olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how plaster and thermal insulation plaster affect the concrete compressive strength in concretes exposed to high temperatures. 10 cm cube concrete samples were prepared. The prepared samples were covered with 1, 2 and 3 cm thermal insulation plaster and rough plaster. After the samples were kept at 300°C, 450°C and 600°C for 60, 90 and 120 minutes, their plasters were peeled off and their compressive strengths were measured. The same applications were made for 10 cm unplastered samples. The changes in compressive strength of unplastered, rough plastered and thermal insulation plastered concrete samples exposed to high temperature were evaluated. As a result of the study, a correlation was established between temperature, plaster thickness and compressive strength according to the obtained values. By using insulation plasters, it has been determined that the concrete will be affected more slowly by high temperature and there will be less decrease in compressive strength.