Membran bazlı su arıtımı yapan bir ürün geliştirilmesi
Development of a membrane based water treatment product
- Tez No: 689442
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Acil koşullarda içme suyu sağlaması amacı ile membran bazlı su arıtımı yapan bir ürün geliştirilmiştir. Deneyler kapsamında; bulanıklık %92 - 99 oranında, renk giderimi Reactive Black 5 boyar maddesi için %0,35 - 18 ve B.Brown R boyar maddesi için %55-90 oranlarında ve son olarak Askıda Katı Madde %97 - 99 oranında giderilmiştir. Hollow fiber membranların bir araya getirilmesi ile çalışan arıtıcı hiçbir pompa gerek kalmadan insan nefesi çekme kuvveti ile çok kolay bir şekilde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A membrane-based water treatment product has been developed in order to provide drinkable water under emergency conditions. In the scope of the tests; turbidity was removed by 92% to 99%, color removal from 0.35% to 18% for Reactive Black 5 dye and 55% to 90% for Basic B.Brown R dye and finally Suspended Solid Matter removed by 97% to 99%. The refiner, which works by combining hollow fiber membranes, can be easily used with human breath pulling force without the need for any pump.