İki periyotlu Fibonacci ve Lucas 2^k-ionlarının genelleştirilmesi
İki periyotlu Fibonacci ve Lucas 2^k-ionlarinin genelleştirilmesi
- Tez No: 689441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SURE KÖME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, konu ile ilgili literatür taraması yapılmış olup temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, modifiye edilmiş genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas 2^k-ionlarının tanımları, Binet formülleri, üreteç fonksiyonları ve bazı önemli özdeşlikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, iki periyotlu q-Fibonacci ve q-Lucas 2^k-ionları kavramları tanımlanmıştır. Ayrıca bu bölümde, bu kavramların toplam formülleri ve Catalan, Cassini vb. özdeşlikleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, tezde yapılan çalışmaların literatüre katkısı ile ilgili sonuç ve öneriler bölümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the literature on the subject has been searched and basic definitions and theorems are given. In the second chapter, the definitions of the modified generalized Fibonacci and Lucas 2^k-ions, Binet formulas, Generating functions and some important identities are investigated. In the third chapter, the bi-periodic q-Fibonacci and q-Lucas 2^k-ions are defined. Also in this section, the binomial sums and Catalan, Cassini etc. identities are obtained. In the fourth chapter, the conclusions and discussions section, which is regarding to the contribution of the thesis to the literature, is given.