Bir toplumsal bellek nesnesi olarak batıl ve paranormal temsiller
As an object of social memory supertitious and paranormal representations
  1. Tez No: 689443
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Toplumun maddi ve manevi bütünlüğünden doğan ve yüzyıllar boyunca biriktirilmiş davranış, inanış, yaşayış biçimlerinden beslenerek oluşan toplumsal bellek, içinden geldiği toplumun kimliğini yansıtmaktadır. Gelenek, göreneklerin şekillendiriciliğinde, kolektife özgü hatırlama ve unutma süreçleri neticesinde aktarılan toplumsal belleğin kalıcılığı, toplumsal belleğin nesnesi olan 'şey'in toplum üzerinde bıraktığı etki ve bu etkinin yarattığı tekrar edilme sıklığına bağlıdır. Günlük yaşamlarımızda bilinçli ya da bilinçsiz, sayısız kereler tekrar edilen ve tazeliği korunarak aktarımı sağlanan o 'şey'lerden biri de batıl ve paranormal inançlar, davranışlardır. Bu çalışma, toplumsal bellek kavramının muhtevasını, günlük hayatta makro ve mikro boyutlarda pek çok yansıması ile iç içe yaşadığımız bir gerçeklik olan batıl ve paranormal inanç, davranış örüntüleri üzerinden açıklamayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemine göre tasarlanan bu araştırmada, genel tarama tekniği kullanılmıştır. 1600 kişilik katılımcı grubundan elde edilen veriler; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek grubu, gelir düzeyi, aile yapısı, yaşam alanı değişkenleri ve inanç-davranış bağıntısı üzerinden incelenmiştir. Bulgular batıl ve paranormal temsiller bağlamında, kadınların eğilim ve yönelimlerinin erkeklere göre daha yoğun olduğunu; yaş grupları özelinde ise genç bireylerde söz konusu inanış/davranış örüntülerinin yaşlılara nazaran daha fazla görüldüğü sonucunu ortaya çıkarmıştır. Eğitim düzeyi görece daha yüksek bireylerde batıl ve paranormal temsillere dair ilginin artış eğiliminden ve meslek grupları bağlamında ise Sosyal Bilimler alanında yer alan kimselerde söz konusu inanış ve davranış şemalarının daha belirgin bir şekilde kendini gösterdiğinden bahsetmek mümkündür. Aile yapısı değişkeni özelinde, ebeveynlerin eğitim düzeyinin yükselmesiyle batıl/paranormal inanç ve davranışlara ilişkin eğilimin azaldığına işaret eden neticeler elde edilmiştir. Ailesini 'geleneksel' olarak tanımlamayı daha doğru bulan katılımcılar ile ailesini 'modern' olarak tanımlamayı daha doğru bulan katılımcılar arasında ise kayda değer bir ilişkinin ortaya çıkmamasının yanında; modern tanımlaması yapan katılımcıların ebeveyn eğitim düzeylerinin daha yüksek olduğu da dikkat çekmiştir. Yaşam Alanı değişkeni kapsamında, Türkiye'nin Doğusuna gidildikçe batıl ve paranormal temsillere dair eğilim düzeyinin arttığı; yerleşim birimi (köy, kasaba, şehir vb.) bağlamında ise anlamlı bir ilişkiselliğin bulunmadığı gözlenmiştir. Bireylerin inanma biçimleri ile günlük yaşam pratikleri arasında yoğun bir ilişkinin varlığına işaret eden bulgular; toplumsal bellekbatıl/paranormal temsiller arası ilişkinin yoğun bir iç içelik sergilediğini doğrular niteliktedir
Özet (Çeviri)
The social memory, which emerges from the material and spiritual integrity of the society and is formed by contributing from the behaviours, beliefs and lifestyles accumulated over the centuries, reflects the identity of the society from which it comes. The permanence of social memory, which is transmitted as a result of remembering and forgetting processes specific to the collective, through the styling of customs, depends on the effect of the 'thing', which is the object of social memory, on society and the frequency of repetition of this effect. Superstitious and paranormal beliefs and behaviours are one of those 'things' that are consciously or unconsciously repeated countless times in our daily lives and are transferred by preserving their freshness. This study aims to explain the content of the concept of social memory through superstitious and paranormal belief and behaviour patterns, which is a reality in which people live with in daily life in macro and micro dimensions. In this study, was designed according to the quantitative research method, and the general survey technique was used. Data obtained from a participant group of 1600; gender, age, education level, occupation group, income level, family structure, living space variables and belief-behaviour relation were observed in this study. The conclusion shows that women's tendencies and orientations are more intense than men in the context of paranormal and superstitious representations; In particular, it has revealed that the belief/behaviour patterns in question are seen more in young individuals than in the elderly. It is possible to talk about the increasing trend of interest in superstitious and paranormal representations in individuals with relatively higher education levels, and in the context of occupational groups, the belief and behaviour schemes in question manifest themselves more clearly in people who are in the field of Social Sciences. In terms of the family structure variable, results indicating an decreases in the tendency to superstitious/paranormal beliefs and behaviours were obtained as the education level of the parents increased. Besides no notable relation appears between the participants who find it more appropriate to define their family as traditional and those who find it more appropriate to define their family as modern, parents' higher education degrees of the participants who defined as modern has drawn attention. Within the scope of the Living Area variable, the tendency towards superstitious and paranormal representations increases as going towards to the East of Turkey; In the context of the settlement (village, town, city, etc.), it has been observed that there is no significant relationality. As a result, findings pointing to the existence of an intense relationship between individuals' belief styles and daily life practices; It confirms that the relationship between social memory and superstitious/paranormal representations exhibits an intense relationship.