Serum CRP/albumin oranının alt ekstremite periferik arter hastalığı şiddeti ile ilişkisi
The relationship of serum CRP and albumin ratio to the severity of lower extremity peripheral artery disease
  1. Tez No: 689471
  2. Yazar: BURCU SADIKOĞLU LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İYAD FANSA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bu çalışma alt ekstremite tıkayıcı periferik arter hastalarında CRP(C Reaktif Protein) /Albumin oranının hastalığın şiddeti ve prognozu açısından etkin bir gösterge olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Ocak 2016-Ekim 2020 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğine başvuran alt ekstremite tıkayıcı periferik arter hastalığı tanısı konmuş ve tedavisi yapılmış 50 hastanın randomize olarak seçilmesi ve sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Hastaların dosyaları taranarak yaş, cinsiyet, kronik hastalık durumları, sigara kullanımı, daha önce geçirilmiş periferik işlem öyküleri, tarafımızca yapılan tedaviler, ayak bileği-kol basınç indeksleri ve başvurdukları tarihlerdeki Serum CRP ve Albumin değerlerine ulaşıldı. Fizik muayene, hastanın şikâyetleri, Rutherford ve Fontaine klinik evrelemeleri tedavi öncesi arterial lezyonları irdelendi. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul'dan onayı alındı. BULGULAR: Araştırmaya katılan toplam 50 hastanın %26,0'sı (13 hasta) kadın ve %74,0'ü (37 hasta) erkekti. Şikayetler arasında en yaygın olanı %26,0 oranla ayakta yara ve aynı oranla kladikasyon olup, bunu %22,0 oranla istirahat ağrısı izlemekteydi. Hastaların %12,0'sinde medikal tedavi kararı alınırken, %88,0'inde ise revaskülarizasyon kararı alındı. Hastaların %20,0'sine tedavi sonrası ampütasyon yapıldı. Klinik sınıflama ile ayak bileği-kol indeksi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki vardı (p=0,000). Korelasyon analizi sonuçlarına göre CRP/albümin oranı ile kol ve bacak indeksi (r=-0.324; p=0,022) arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki vardı. SONUÇ: Ayak bileği-kol indeksi ve klinik sınıflamalara dayanarak CRP/ Albumin oranı arttıkça periferik arter hastalığının şiddeti de artmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Periferik arter hastalığı, Albumin, CRP, ABI
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study was conducted to evaluate whether the CRP (C Reactive Protein) / Albumin ratio is an effective indicator for the severity and prognosis of the disease, in patients with peripheral artery disease in lower extremity. PATIENTS AND METHODS: This study was conducted by randomly selecting 50 patients who were diagnosed and treated for lower extremity obstructive peripheral artery disease between January 2016 and October 2020 in Hatay Mustafa Kemal University Practice and Research Hospital Cardiovascular Surgery Clinic and retrospectively evaluating the results. By scanning the files of the patients, age, gender, chronic disease conditions, smoking, previous peripheral operations history, treatments performed by us, ankle-brachial pressure indexes and CRP and Albumin values of the dates they applied were obtained. Physical examination, complaints of the patient, clinical staging of Rutherford and Fontaine before treatment were evaluated for arterial lesions. This study was approved by the Hatay Mustafa Kemal University Tayfur Ata Sökmen Ata Medical Faculty Clinical Research Ethics Committee. RESULTS: Of the total 50 patients participating in the study, 26,0% (13 patients) were female and 74,0% (37 patients) were male. The most common complaints were standing wounds with a rate of 26,0% and claudication with the same rate, followed by pain at rest with a rate of 22,0. While the medical treatment decision was made in 12.0% of the patients, a revascularization decision was made in 88.0%. Amputation was performed in 20.0% of the patients after treatment. There was a statistically significant and negative correlation between clinical classification and ankle brachial index values (p = 0.000). According to the correlation analysis results, there was a statistically significant and negative correlation between the CRP / albumin ratio and the arm and leg index (r = -0.324; p = 0.022). CONCLUSION: Based on the ankle-brachial index and clinical classifications; as the CRP / Albumin ratio increases, the severity of peripheral artery disease also increases. KEY WORDS: Peripheral vascular disease, Albumin, CRP, ABI