Türk bankacılık sektöründe sorunlu krediler ve makro ekonomik etkileri: Türkiye örneği
Non-performing loans in turkish banking sector and macro economic effcts: Example of Turkey
  1. Tez No: 265113
  2. Yazar: NAZAN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredilerin toplam kredilere oranı özellikle kriz dönemlerinde önemli ölçüde artmış ve hem bankacılık sektörünü hem de reel sektörü olumsuz yönde etkilemiştir. Bu çalışmada, bankacılık riskleri ve en önemlisi olan kredi riski ve sorunlu krediler açıklanmıştır. Türk bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin nedenleri, çeşitleri ve kredilerin geri dönüşünde yaşanan sorunların ekonomiye olan etkileri hakkında bilgi verilmiştir.Sorunlu kredilerin bankacılık sektörü ve reel sektöre olan olumsuz etkileri açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda sorunlu krediler ile bankacılık sektörü yurtiçi kredi hacmi artış hızı, GSYİH reel büyüme hızı, toplam özel tüketim harcamaları artış hızı ve özel sabit sermaye harcamaları artış hızı arasındaki ilişki Granger nedensellik testi ile test edilmiş, daha sonra VAR Analizi ile bu değişkenlerin etki-tepki fonksiyonu sonuçları tahmin edilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish banking sector, ratio of non-performing loans in total loans significantly increased in crisis periods and affected negative both banking sector and real sector. In this study, banking risks, the most important risk of and the most important risk of credit risk and non-performing loans are explained. The causes of non-performing loans, derivates and effects of unpaid loans have impact on economic problems are informed. in Turkish banking sector.Non-performing loans to the real sector and banking sector of the negative effects are explained. At the end of study, non-performing loans relation with banking sector volume of domestic credit growth rate, real GDP growth rate, total private consumption expenditures growth rate and total fixed capital expenditures growth rate are tested with Granger causality test and then these variables impact-response functions results are estimated and results are analysed.