Örgütsel yalnızlığın iş tatminine etkisi: Bir araştırma
The effect of organizational loneliness on job satisfaction: A research
  1. Tez No: 689519
  2. Yazar: HÜLYA ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Örgütsel yalnızlık, işyerinde bireyler arasında tatmin edici sosyal ilişkilerin eksikliği sebebi ile ortaya çıkan istenmeyen bir durumdur. Çalışma yaşamında yalnızlık çalışanlar arasındaki iletişimi engelleyerek birey ve örgüt açısından istenmeyen sonuçlara yol açar. Çalışma ortamında yalnız hisseden bireylerin örgüte bağlılıkları ve iş memnuniyetleri düşüktür. İşlerinden memnun olmayan bireyler ise örgütten ayrılma yoluna gidebilmektedirler. İş tatmini bireyin işine yönelik olarak yaptığı olumlu değerlendirmelerdir ve işini severek yapmasıdır. İş tatmininin yüksek olmasının örgütler açısından önemi örgütsel başarıyı artırarak örgütün rekabet edebilirliğini güçlendirmesinden ileri gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, çalışanların örgütsel yalnızlık algılarının iş tatmini düzeylerine olan etkisinin tespit edilmesidir. Çalışma evrenini Türkiye geneli kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre örgütsel yalnızlığın iş tatmini üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle, çalışanların yalnızlık algıları arttıkça iş tatminleri azalmaktadır. Buna ek olarak, bu çalışmada, işletmeler açısından son derece önemli olan örgütsel yalnızlık ve iş tatmini kavramları demografik değişkenler açısından incelendiğinde ortalamalar arasında farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational loneliness is an undesirable situation that occurs due to the lack of satisfactory social relationships between individuals at work. Loneliness at work prevents communication between employees and leads to undesirable results for the individual and the organization. Individuals who feel lonely in the working environment have low organizational commitment and job satisfaction. Individuals who are dissatisfied with their jobs may leave the organization. Job satisfaction is the positive evaluations made by the individual towards his/her job and he/she enjoys his/her job. The importance of high job satisfaction for organizations is due to the fact that it strengthens the competitiveness of the organization by increasing organizational success. The aim of this research is to determine the effect of employees' organizational loneliness perceptions on their job satisfaction levels. The population of the study consists of employees working in public and private sector organizations throughout Turkey. According to the findings obtained as a result of the research, organizational loneliness has a significant and negative effect on job satisfaction. In other words, as employees' perceptions of loneliness increase, their job satisfaction decreases. In addition, in this study, when the concept organizational loneliness and job satisfaction, which are extremely important for businesses, are examined in terms of demographic variables, differences were found between the averages.