A glimpse into the world of muhajirs: Circassians in Ottoman Syria (1864-1910)
Muhacir dünyasına bir bakış: Osmanlı Suriyesi'nde Çerkesler (1864-1910)
- Tez No: 689525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Rus baskısı nedeniyle Osmanlı Imparatorlugu'na sürülen Çerkes muhacirlerin yerlesim sürecini incelemektedir. Bu çalısmanın amacı Çerkes muhacirlerin yerlestirildikleri yerlerden biri olan Kuneytra kazasının geç on dokuz ve erken yirminci yüzyılda geçirdigi degisim üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu baglamda, muhacirlerin stratejik bir biçimde yerlestirildikleri bu bölgeyi siyasi, sosyal ve ekonomik olarak dönüstürerek Kuneytra kazasını gelismis bir merkez haline getirdiklerini iddaa ediyorum. Özellikle, bölgeye yerlestirilen ilk nesil muhacir grupların yeni ticari ve tarımsal faaliyetlere baslamaları yerlestirildikleri çevreye etkili bir sekilde adapte olmalarını saglamıstır. Devlet destegi ile yerel yönetim ve egitime kendilerini entegre eden Çerkes muhacirler bölgenin kalıcı unsuru haline dönüsmüstür. Osmanlı yönetiminin bölgede nihai amaçlarından olan göçebeleri yerlesiklestirme politikası ile muhacir köylerinin yerlesimi arasında bir kesisim söz konusudur. Muhacirler, bölgede güvenligi saglamak ve yerlesik hayatı tesvik etmek için devletle çatısan gruplara karsı çıkmıslardır. Temel olarak muhacirleri aktif aktörler olarak ele almayı amaçlayan bu tezde muhacir görünürlügünü arttırmak için onlar tarafından yazılan dilekçeler ve gazete yayınları incelenmistir. Çalısmanın sonunda, zorlu kosullara adapte olan Çerkes muhacirlerin uzun bir süredir tehlikeli olarak addedilen ve yalnızca göçebelerin otlagı olarak kullandıgı Kuneytra kazasını birkaç on yıl içerisinde bölgenin önde gelen idari merkezlerinden birine dönüstürdükleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the settlement process of Circassian refugees who were exiled to the Ottoman Empire due to Russian oppression. This study aims to investigate Circassian refugee contribution to the transformation of the Quneitra district in the late nineteenth to the early twentieth century. In this context, I argue that Circassian refugees turned the district of Quneitra, where they were strategically settled, into an urban centre by changing it politically, socially and economically. In particular, the first-generation refugee groups settled in the region engaged with new commercial and agricultural activities that enabled them to adapt effectively to their settled environment. Circassian refugees, who integrated themselves into local administration and education with the support of the state, became a permanent component of the region. There is an intersection between the Ottoman administration's policy of settling the nomads in the area, which is one of its ultimate goals, and the establishment of refugee villages. Refugees opposed the groups in conflict with the state to ensure security and promote sedentarization in the region. This thesis mainly aims to treat refugees as active actors. The petitions and newspaper publications written by them were examined to increase the refugee' visibility. At the end of the study, it is suggested that Circassian refugees, who adapted to the harsh conditions, transformed the Quneitra district, which had long been considered unsafe and used only as pastureland for nomads, into one of the leading administrative centres of the region within a few decades.