Politicization, radicalization and moderation: The construction of repertoires of action in Turkish and Tunisian Islamist youth
Siyasallaşma, radikalleşme ve ılımlılık: Türk ve Tunus İslamcı gençliğinde eylem repertuarlarının inşası
- Tez No: 689530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATEŞ ALİ ALTINORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, toplumsal hareketler arasındaki etkileşim kalıplarını incelemekte ve bu kalıpların olası sonuçları olarak siyasallaşma, radikalleşme ve ılımlılık süreçlerini açıklamaktadır. Bu karşılaştırmalı tarihsel analiz, 1970-1987 yılları arasındaki Tunus İslamcı gençliğinin ve 1965-1979 yılları arasındaki Türk İslamcı gençliğinin erken dönem yörüngelerine odaklanarak, rakip ideolojik akımlarla yüzleşmenin ve rekabetin söz konusu hareketlerin repertuarındaki etkisini inceliyor. Politizasyon, bir sosyal grubun toplumsal hareket haline gelirken deneyimlediği çok yönlü bir kolektif öğrenme sürecini ifade eder (Curnow, Davis, and Asher 2018); radikalleşme ve ılımlılık ise çoğunlukla şiddetin bir siyasi eylem yöntemi olarak kabulünü ve reddini ifade eder (Karakaya and Yıldırım 2013; Snow and Cross 2012). Çalışmanın her iki örneği de ideolojik muadilleriyle, özellikle de solcu gençlikle, rekabet ve çatışma yoluyla siyasallaşmayı deneyimliyor. Tunus İslamcı gençlik hareketinin analizi, devlet baskısının Tunus İslamcı hareketinin örgütsel yapısına zarar vererek hareketin alt kadrolarını oluşturan İslamcı üniversiteliler tarafından şiddet kullanımının önünü açtığı sonucuna varıyor. Türk İslamcı gençliğinin analizi, siyasal şiddette artışın, Akıncılar örneğinde olduğu gibi, ciddi bir devlet baskısı olmaksızın toplumsal hareketlerin bazı unsurları için radikalleşmeyi hızlandırabileceği sonucuna varıyor; ılımlılık ise MTTB örneğinde olduğu gibi kurumsal sınırlamaların muhtemel bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
This thesis demonstrates the patterns of interaction between social movements and explains politicization, radicalization, and moderation as possible results. By focusing on the early trajectories of Tunisian Islamist youth between 1970-1987 and Turkish Islamist youth between 1965-1979, this comparative historical analysis underlines the impact of confrontation and competition with rival ideological currents on the repertoire of action of these movements. Politicization refers to a multi-faceted collective learning process that a social group experiences while becoming a movement (Curnow, Davis, and Asher 2018). Radicalization and moderation mostly refer to the acceptance and rejection of violence as a method for political action (Karakaya and Yıldırım 2013; Snow and Cross 2012). Both movements experience politicization through competition and confrontation with their ideological counterparts, the leftist youth in particular. The analysis of the Tunisian Islamist youth movement concludes that state repression leads to radicalization through harming the organizational structure of the Tunisian Islamist movement, which increases the use of violence by Islamist students on campuses. The analysis of Turkish Islamist youth concludes that a violent environment can catalyze radicalization for some elements of social movements without significant state repression, as in the case of Akıncılar, while moderation is a likely outcome of institutional limitations, as in the case of MTTB.