Yüzey üzerinde geodezik eğriler ve geodezik tasvir
- Tez No: 689529
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZEFFER ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada üç boyutlu öklid uzayında gözönüne alınan ve analitik varsayılan bir yüzeyin geodezik eğrileri ve iki yüzeyin birbiri üzerine geodezikleri koruyan tasvirleri incelenmektedir. Bu amaçla önce yüzeyler teorisine ait temel bilgiler hatırlatılmakta ve bu bilgiler yardımıyla geodeziklerin diferansiyel denklemi çıkarılmaktadır. Denklemin açılabilir yüzeyler ve küre özel halindeki genel çözümü örnek olarak verilmektedir. Bu denklemin genel haldeki çözümü probleminin 61$ = 1 denkleminin gerçek bir a sabiti içeren bir $(u,v,a) özel çözümünün bulunmasına eşdeğer olduğu ve bu halde genel çözümün a$(ua:,a) = b = sbt. olacağı gösterilmektedir. Bu konuda da örnekler verilmektedir. 1kinci bölümde birbiri üzerine geodezikleri koruyan bir tasvir ile tasvir edilebilen yüzeylerin ancak Liouville yüzeyleri olabileceği ispat edilmektedir. Ayrıca genel bir Liouville yüzeyinin geodeziklerinin sonlu denklemi, yani geodeziklerin diferansiyel denkleminin genel çözümü, verilmektedir. Bu genel sonuçlar örnekler verilerek açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the mappıngs between the surfaces which preserving geodesic curves and on a surface which are assuming that analytic curves in three dimensional Euclid space. First, we consider the maın results about Theory of surrfaces and using them, we obtain the differantial equations of geodesics. As a special case; the general solution of the equation of sphere and developable surface is given as an example. As a problem of general solution of this equation will be shown is equvalent to finding of a particular solution, w