Evaluating the United Nations' success in ethnic conflict management
Birleşmiş Milletler'in etnik çatışma yönetimi başarısının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 689531
  2. Yazar: EGE SÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, etnik çatışmalarda BM müdahalelerinin başarısını nelerin belirlediğini araştırmaktadır. Etnik çatışmalar ve BM'lerin çatışma yönetimi çabaları üstüne olan araştırmalar öncelikle ya BM'lerin başarısızlıklarına ya da çok belirli başarılarına odaklanmaktadır. Bu sebeple, literatüre katkıda bulunmak amacıyla, bu tez Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti vakalarını, bu ülkelere gönderilmiş dört barış koruma harekatları vaka içi değişkenleri olarak, başarının belirleyici faktörlerini anlamak amacıyla incelemektedir. Başarının belirleyici faktörlerini bulmak için, bu iki ülkede bulunan dört barış koruma harekatı (ONUB, MINURCA, MINURCAT ve MINUSCA) üç bölümden oluşan bir analizden geçirilmiştir. Bulgular bir harekatın başarılı olması için üç faktörün bulunması gerektiğini göstermiştir: emirnameleri tamamlamak, düzenin kurulması ve harekat sonrası dönemdeki durumun iyileşmiş olması. Ayrıca, bu üç kriter başarının belirleyici faktörleri olsa da bu araştırma barış koruma harekatlarının başarısına katkı sağlayan başka faktörler de olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the determinants of the success of UN involvement in ethnic conflicts. The research on ethnic conflicts and the UN's conflict management efforts primarily focuses either on the UN's failures or some specific successes. Therefore, to contribute to the literature, this thesis examines the cases of Burundi and the Central African Republic, with the peacekeeping missions deployed being the in-case variants. To investigate the determinants of success, the four peacekeeping missions that have been deployed in these two countries (ONUB, MINURCA, MINURCAT, and MINUSCA) were put through a three-fold analysis. The findings show that three determinants need to be fulfilled in order for a mission to be successful: mandate fulfillment, the establishment of order, and a better situation in the post-mission period. Moreover, the research showed that, although three criteria determine the success, several other factors contribute to the success of a peacekeeping mission.