Çay tüketiminde tat yönelimi için in vivo bir yaklaşım
An in vivo approach for taste orientation in tea consumption
- Tez No: 689546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İçecek kültüründe yer alan çay tüketimi beslenmede önemli bir yere sahiptir. Çalışmada toz ve infüzyon yöntemi ile hazırlanan çaylar (yeşil, oolong, siyah, pu-erh, beyaz, adaçayı, zencefil, karadut, yaban mersini, rooibos, biberiye, ıhlamur, papatya, moringa, hibiskus, kuşburnu, ekinezya çayları) model organizma (Drosophila melonogaster) üzerinde tüketime bağlı etkisi incelenmiştir. Araştırma için temel hedef beslenme algısında tat tercihine karşı hareket ve ağırlıkta oluşan değişimin belirlenmesidir. Bu hedef doğrultusunda sinekler düşük- yüksek dozlarda toz ve infüzyon yöntemi ile hazırlanan çayların besine ilavesi sağlanarak yaşama oranı, gelişme süresi, eşey oranı gibi değişenlerin yanında besin tercih indeksi ve hareketlilik değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre; zencefil, papatya, adaçayı ve oolong'un kısa ve uzun vadede sürekli tüketiminin diğer çaylara kıyasla olumsuz etkiye sahip olmadığı, yeşil çay, biberiye ve ekinezya gibi çayların ise ağırlıkta azalmaya sebep olabileceği, oolong, pu-erh, adaçayı, zencefil, hibiskus ve kuşburnu gibi çayların ise hareketi arttırdığı belirlenmiştir. Tat tercihinde; siyah çay, pu-erh, yaban mersini, biberiye ve ıhlamur tercih edilmeyip kontrol besinine karşı böceklerin istekli oldukları anlaşılmış olup moringa çayının tüketiminde dikkat edilmesi ve kısa vadede kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tea consumption in the beverage culture has an important place in nutrition. In the study, prepared by the method of powder and infusion teas (green, oolong, black, pu-erh, white, sage, ginger, black mulberries, blueberries, rooibos, rosemary, linden, chamomile, moringa, hibiscus, rosehip, echinacea teas) model organisms (Drosophila melonogaster) was investigated on the effect on consumption. The main goal for the research is to determine the change in motion and weight versus taste preference in nutritional perception. In line with this goal, flies were added to the food of teas prepared by powder and infusion method in low - high doses, and food preference index and mobility were evaluated as well as those that changed, such as survival rate, development time, sex ratio. According to data gathered, ginger, chamomile, sage and oolong of continuous consumption compared to other teas in the short and long term does not have a negative impact, green tea, rosemary, and such as could be caused by a decrease in the weight of echinacea tea, oolong, pu-erh, sage, ginger, hibiscus and rosehip tea has been identified to increase the movement of. In taste preference; Black tea, pu-erh, blueberry, rosemary and linden were not preferred, it was understood that insects were willing to control food, and it was recommended to be careful in the consumption of moringa tea and to use it in the short term.