6. sınıf ses ve özellikleri ünitesine yönelik argümantasyon destekli işbirlikli okuma yazma uygulama etkinliklerinin tasarlanması
Designing argumentation-supported cooperative reading writing applicationactivities for the 6th grade sound and features unit
  1. Tez No: 689547
  2. Yazar: NESLİHAN YAĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmada 6. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi“Ses ve Özellikleri”ünitesinin kazanımlarına uygun olan ve bu ünitede yer alan birçok soyut kavramın somutlaştırılarak öğretilebilmesini sağlayacak özgün argümantasyon destekli işbirlikli okuma yazma uygulama (OYU) etkinlikleri tasarlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada Tasarım Tabanlı Araştırma (TTA) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada 6. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi“Ses ve Özellikleri”ünitesinin kazanımlarına uygun olan ve bu ünitede yer alan birçok soyut kavramın somutlaştırılarak öğretilebilmesini sağlayacak özgün argümantasyon destekli işbirlikli OYU etkinlikleri tasarlanmıştır. İkinci aşamada eğitim uzmanlarının da görüşü alınarak hazırlanan AEDF'nin uygunluğu için öğretim üyeleri ve fen bilimleri öğretmenlerinin etkinlikler hakkındaki görüşleri ve önerileri alınarak etkinlikler düzenlenmiştir. Üçüncü aşamada YYGF kullanılarak, verilen önerilere göre düzenlenen etkinlikler için öğrenci görüşleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen verilere göre tasarlanan etkinliklerin öğrencilerin“Ses ve Özellikleri”ünitesinde yer alan kavramları öğrenme düzeylerinde ilerlemeyi sağlayacağı ve öğrencilere yenilikçi öğrenme yöntemlerinin ön gördüğü istendik davranışları kazandıracağı belirlenmiştir. Ayrıca argümantasyon destekli işbirlikli OYU etkinliklerinin kullanılmasının öğrenci öğrenmelerini destekleyeceği tespit edilmiştir. Sonuçlar: Öğretim üyeleri ve öğretmenlerin görüşlerinin alınması için uygulanan AEDF'den elde edilen verilere göre argümantasyon destekli işbirlikli OYU etkinliklerinin içerik ve tasarım yönünden öğrenci seviyesine uygun, konu ile ilişkili, ilgi çekici, öğretici ve argümantasyon ve işbirlikli OYU modellerinin doğasına uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, etkinliklerin etkili öğretimi saylayacağı, öğretimi düzenli, planlı ve dinamik hale getireceği, sınıf yönetimini kolaylaştıracağı, öğrencilerin derse aktif katılarak tartışma ortamında kendilerini ifade edebileceği, öğrencilere yenilikçi öğretimin eleştirel düşünme, sorgulama, etkili iletişim, akıl yürütme vb. istendik davranışlarını kazandıracağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to design original argumentation-supported cooperative reading writing application (RWA) activities that are suitable for the gains of the 6th grade students in the science course“Sound and Features”and that will enable many abstract concepts in this unit to be taught by embodying them. Method: In this study, the Design Based Research (DBR) method was used. The study consists of three stages. In the first stage, original argumentation-supported cooperative RWA activities were designed, which are suitable for the gains of the 6th grade students' science course“Sound and Features”unit and will enable many abstract concepts in this unit to be taught by embodying them. In the second stage, the activities were re-designed by taking the opinions and suggestions of the faculty members and science teachers about the activities through the Argumentation Activity Evaluation Form (AAEF), which was prepared by taking the opinions of the education experts. In the third stage, students' opinions were evaluated for the activities, which were re-designed according to the suggestions given during the data collection process via the Semi-Structured Interview Form (SSIF). Findings: It was determined that the activities designed according to the data obtained can improve the students' learning levels of the concepts in the“Sound and Features”unit and can provide students with the desired behaviors predicted by innovative learning methods. In addition, the use of argumentation-supported cooperative RWA activities can support student learning. Results: According to the data obtained from the AAEF, it was concluded that the argumentation supported cooperative RWA activities were suitable for the level of the student in terms of content and design, and were related to the content, interesting, instructive, and suitable for the nature of argumentation and cooperative RWA. In addition, it was suggested that the activities can trigger effective teaching, make teaching orderly, planned and dynamic, facilitate classroom management, enable students to express themselves in a discussion environment by actively participating in the lesson; additionally, this innovative teaching style can make students gain critical thinking, questioning, effective communication, reasoning and some other relevant skills.