Spor lisesi ile beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin sportmenlik yönelimlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of sportsmanship orientations of students studying in sports HİGH school and physical education and sports school in terms of some variables
- Tez No: 689581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Rize Spor Lisesi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Öğrenim Gören Öğrencilerin Sportmenlik Yönelimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Rize Güneysu Spor Lisesinde öğrenim gören basit tesadüfü örnekleme yöntemiyle seçilmiş gönüllü 403 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada gerekli olan verileri toplayabilmek amacıyla“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği (ÇBSYÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde t-testi ile ANOVA Testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılık bulunan grupların ikili karşılaştırılmasında çoklu mukayese testlerinden TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the Sportsmanship Orientations of the Students Studying at Rize Sports High School and Physical Education and Sports School in the 2020-2021 academic year. General scanning model was used in the research. The sample of the study consists of 403 volunteer students selected by simple random sampling method, studying at Recep Tayyip Erdoğan University School of Physical Education and Sports and Rize Güneysu Sports High School. In order to collect the necessary data in the study,“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale (MLSSÖ)”was used. T-test and ANOVA test were used in the analysis of the data. TUKEY test, one of the multiple comparison tests, was used for pairwise comparison of groups with significant differences.