Basketbolcu ve ragbici kadınların yaşam kalitesinin stres düzeylerine etkisi
The effect of the life quality of basketball players and rugby women on the stress level
  1. Tez No: 689580
  2. Yazar: FURKAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmanın amacı basketbol ve ragbi oynayan kadınların yaşam kalitelerinin stres düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya kadın basketbol (131) ve ragbi (153) kadın sporcusu 284 sporcu kadın gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama işlemlerinde 8 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, algılanan stres düzeylerini ölçmek için Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği (10) ve yaşam kalitelerini ölçmek için ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Şekli Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR-(27)) ölçekleri kullanılmıştır. Yapılan spor branşına göre stres ve yaşam kalitesi istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Eğitim durumuna göre ise stres ve yaşam kalite alt boyutlarının anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of the quality of life of women playing basketball and rugby on their stress levels. Women's basketball (131) and rugby (153) female athletes and 284 female athletes voluntarily participated in the research. In the data collection process, a personal information form consisting of 8 questions, the Perceived Stress Level Scale (10) to measure the perceived stress levels, and the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form Turkish Version (WHOQOL-BREF-TR-(27)) scales to measure the quality of life. used. Stress and quality of life were not statistically significant according to the sports branch (p>0.05). It was observed that there was a significant difference in the sub-dimensions of stress and quality of life according to education level (p>0.05).