Musical structure analysis, conducting and interpretation guide to halmammedov symphony no.1
Halmammedov senfoni no.1 müzikal yapı analizi, şeflik ve yorum rehberi
- Tez No: 689603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAMİL IŞIN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orkestra ve Koro Şefliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez Nury Halmammedov'un Senfoni No.1 adlı eserinin yönetilmesi ve yorumlanması açılarından müzikal yapı analizine temelli şeflik rehberi sunmayı amaçlar. Metodoloji eserin biçim ve tonal alan makro yapı öğelerinden müzikal cümle ve figür mikro yapı elemanlarına çözümlenmesini yürütür. Eserin müzikal dilinin doku yapısı orkestrasyonundan da sağlamalar alarak, dinamik, ritmik ve tonal katmanlara bölmelendirilmiştir. Kompozitörün müzikal dilinin, Türkmen müziğiyle ilişkisi de odak altına alınmıştır. Müzikal içerik analizinde psikolojik öğeler de irdelenerek yorumlanmıştır. Eserin orkestra şefliği açısından yorumu için getirilen rehber öneriler bu analizden bulgulandırılarak, eseri kurgulayan bölmelerin her biri için şeflik dilbilgisi, vücut dili ile müzikal ifade mimleri için veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis provides musical structure analysis and conductorial guidance on the performance and interpretation of Nury Halmammedov's Symphony No.1. The methodology follows deconstruction of the work from macro structures of form and tonal landscapes to microstructures of phrase and musical figures. Textures of the musical language structure are taken apart to reveal dynamic, rhythmic and tonal layering with proofs obtained from the orchestration. The relation of the composer's musical language with that of traditional Turkmen music is held in focus. Musical context analysis is extended through an insight on the interpretory psychological elements of the work. Guidence on the interpretation of the work from a conductor's approach is reached through this analysis and definite instructions on conductorial grammer, gestural posture and expressive gestures are offered for each section making up the complete work.