Z kuşağına ilişkin ortaokul öğretmenlerinin görüşleri ve beklentileri
Opinions and expectations of secondary school teachers related to generation Z
- Tez No: 689604
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kuşak kavramı yaklaşık yirmi beş-otuz yıllık zaman aralığında doğan, beraber büyüyen ve dolayısıyla aynı dönemin coğrafi, sosyal ve politik şartlarından etkilenen bireyler olarak ifade edilmektedir. Eski çağlardan beri var olan ve bilinen kuşak kavramı yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren bilimsel olarak ele alınmaya başlanmıştır. Özel sektör, bilişim sektörü ve özellikle reklam sektörü kuşakların tüketim alışkanlıklarını anlamak ve sınıflandırmak adına bu alanla yakından ilgilenmektedir. Kuşak kavramını eğitim bağlamında ele alan çalışmanın ise adı geçen alanlarla kıyaslandığında henüz yeterli oranda olmadığı açıktır. Bu çalışmada öncelikle kuşak kavramı bu tarihsel süreci içinde ele alınmıştır. Günümüzde kuşaklar farklı sınıflandırmaları da olmakla beraber genel olarak beşe ayrılır. Öğretmenlerin yarısından fazlası Y Kuşağı'na mensuptur. Daha sonra X Kuşağı gelir ve az bir oranda da Bebek Patlaması Kuşağı'na mensup öğretmen vardır. Anasınıfından lisansa kadar eğitim örgütlerindeki öğrencilerin tamamı Z Kuşağı'na mensuptur. Bu çalışmada farklı kuşaklara mensup öğretmenlerin Z Kuşağı öğrencileri ile ilgili görüşleri kuşak kavramı bağlamında ele alınmıştır. Ortaokul branş öğretmenlerinin Z Kuşağı öğrencileri ile ilgili görüş ve beklentilerini belirlemek amacıyla Aydın ilinin Nazilli ilçesinde çalışan on beş öğretmen ile mülakatlar yapılmıştır. Araştırma için nitel araştırma yöntemi, olgubilim deseni ve yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin Z Kuşağı öğrencileriyle ilgili olan görüşleri ile literatür taramasında elde edilen Z Kuşağı'nın özellikleri arasında önemli benzerlikler olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler Z Kuşağı öğrencileri ile olan iletişimlerinin kuvvetli olduğunu düşünmekte ve onları anladıklarına inanmaktadırlar. Yine öğretmenlerin Z Kuşağı öğrencilerini oldukça yerinde tespitlerle betimlemelerine karşın genel olarak kuşak kavramına ve kuşakların dönemsel özelliklerine hâkim olmadıkları ulaşılan bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The concept of generation is expressed as individuals born in time periods of approximately twenty five or thirty years, growing together and consequently affected by the geographical, social, political and conditions of the same period. The concept of generation, which has existed since ancient times and has been known, has been considered scientifically since the second half of the twentieth century. The private sector, the IT sector and especially the advertising sector are closely interested in understanding and classifying the consumption patterns of generations. It is clear that the study that deals with the concept of generation in the context of education is not yet sufficient when compared to the mentioned fields. In this study, firstly, the concept of generation is discussed in this historical process. Today, generations are divided into five, although they have different classifications. More than half of the teachers belong to Generation Y. Generation X then comes, with a small proportion of teachers from the Baby Burst Generation. All students from kindergartens to educational institutions are members of Generation Z. In this study, the opinions of the teachers belonging to different generations about the Z Generation students are discussed in the context of the concept of generation. Interviews were conducted with fifteen teachers working in Nazilli and Bozdogan districts of Aydin province in order to determine the opinions and expectations of secondary school branch teachers about Z generation students. Qualitative research method, phenomenology design and semi-structured interview were used for the research. As a result of this study, it was found that there were significant similarities between the opinions of the teachers about the Z Generation students and the characteristics of the Z Generation obtained in the literature review. Although the teachers described the students of Generation Z with very accurate determinations, it is found that they do not have a general knowledge about the concept of generation and the periodic characteristics of the generations. These results prove that the concept of multi-generation should be discussed more in the context of education.