Conducting Beethoven's Fifth Symphony: Structural deconstruction, core emotions and thei̇r correlation with conductorial grammer
Beethoven'ın Beşinci Senfonisini yönetmek: Yapısal ayrıştırma, temel duygular ve şeflik grameri ile korelasyon
- Tez No: 748985
- Danışmanlar: DOÇ. IŞIN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Ludwig van Beethoven'ın Beşinci Senfonisi'nin yönetilmesi ve yorumlanması için detaylı bir müzikal analiz ve şeflik önerileri sunar. Metodoloji, eserin iki zıt bölümünün yapısına büyük ölçekten küçük ölçeğe uzanan bir döngüde form, armoni ve orkestrasyon açılarından bir inceleme yapar. Her analiz edilen mikro yapı, önce belli bir müzikal yoruma bağlanır, ardından şeflik grameri hakkında mutlak önermeler ile temel duygularla korelasyonlara ulaşır.
Özet (Çeviri)
This Thesis presents a musical analysis as well as a conducting guide on the performance and interpretation of Ludwig van Beethoven's Fifth Symphony. The methodology follows a deconstruction of two contrasting movements of the work in an arch extending from bigger to smaller structures of form, harmony and orchestration. Each analyzed microstructure is then linked to a specific musical interpretation, and then to precise instructions concerning conductorial grammar and its correlation with core emotions.