Diyabetes mellitus tanısı olan hastaların yaşam doyumlarının ve kronik hastalığa uyum durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of life satisfaction of patients diagnosed to have diabetes mellitus and their adaptation to chronic disease
  1. Tez No: 689608
  2. Yazar: İBRAHİM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KAYHAN TETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM); beslenme ve yaşam stilimizdeki değişiklikler nedeniyle son yüzyılın sık görülen kronik hastalıkları arasındadır. Ülkemizde geniş katılımlı Türkiye Diyabet Epidemiyoloji Çalışması (TURDEPII) çalışmalarında 20 yaş üzeri diyabet prevelansı %13,7 olarak bildirilmiştir (1). Her geçen gün yeni vakaların eklendiği DM hastalığı toplum sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Özellikle kronik hastalık varlığı bireylerin yaşam kalitesini bozabilmektedir. Bu çalışmada da DM tanısı olan hastaların kronik hastalığa uyum durumlarını ve mevcut hastalıklarının yaşam doyumlarını nasıl etkilediği değerlendirilmektedir. Materyal ve Metot: Kesitsel olarak planlanan çalışmada yürütücüler tarafından literatür baz alınarak oluşturulmuş Sosyodemografik Veri Formu ile Yaşam Doyum Ölçeği ve Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği kullanıldı. Malatya Yeşilyurt Tecde Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı Diyabetes Mellitus hastaları içinden çalışmaya katılmayı kabul edenlere uygulandı. Veriler SPSS 22 programı ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 67,0±10,5 olan toplam 172 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 109'u (%63,4) kadın, 63'ü (%36,6) ise erkektir. Kadınların yaş ortalaması 66,9±11,2 iken erkeklerin yaş ortalaması ise 69,8±8,8 olarak bulunmuştur. Hastaların en fazla oranda ev hanımı olduğu (%58,7) ve en fazla oranda birden fazla oral antidiyabetik (OAD) kullandığı (%43) görülmüştür. Hastaların 156'sı (%90,7) düzenli ilaç kullanırken, 127'si (%73,8) düzenli hekim kontrolüne gittiği bulunmuştur. Çalışmaya katılan hastaların kronik hastalıklar uyum ölçeği toplam puan ortalaması 83,7±10,5 olarak, yaşam doyumu ölçeği ortancası ise 15 (13-17) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes Mellitus (DM); It is among the most common chronic diseases of the last century due to changes in our diet and lifestyle. In our country, the prevalence of diabetes over the age of 20 has been reported as 13.7% in the Turkey Diabetes Epidemiology Study (TURDEPII) having been carried out on a large population (1). DM disease, to which new cases are added every day, is regarded as a public health problem. Especially the presence of the chronic disease can impair the quality of life of individuals. In this study, how the patients diagnosed with DM adapt to chronic disease and how their current diseases affect their life satisfaction are evaluated Materials and Methods: In the study, planned as a cross-sectional study, the Socio-demographic Data Form, which was created by the coordinators on the basis of the literature, and the Scale of Satisfaction with Life and the Scale of Adjustment to Chronic Diseases are used. The study was carried out on those who accepted to participate in the study, who are registered as patients with Diabetes Mellitus in Malatya Yeşilyurt Tecde Family Health Center. The data have been evaluated by using the SPSS 22 program. Results: A total of 172 patients with an average age of 67.0±10.5 were included in the study. Of those patients, 109 (63.4%) are female and 63 (36.6%) are male. While the average age of women is 66.9±11.2, the average age of men is 69.8±8.8. It is observed that the patients are housewives at the highest rate (58.7%) and that they use more than one oral antidiabetic (OAD) at the highest rate (43%). It is found that 156 (90.7%) of the patients use regular medication, while 127 (73.8%) of them get regular physician control. The total average score of the chronic diseases adjustment scale of the patients having participated in the study is seen as 83.7±10.5, and the median of the life satisfaction scale is seen as 15 (13-17).