Preoperatif hematokrit seviyesinin koroner arter baypas greftleme cerrahisi sonrası mortaliteye olan etkisi
The effect of preoperative hematocrit level on mortality after coronary artery bypass grafting surgery
- Tez No: 689631
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hematokrit düşüklüğü, koroner arter baypas greftleme (KABG) cerrahisi hastalarının ameliyat öncesi değerlendirmelerinde sık şekilde karşılaşılan bir hematolojik sorundur. Günümüzde KABG cerrahisi artık sadece düşük risk grubundaki hastalara değil yüksek risk grubundaki hastalara uygulandığı için, ameliyat sonrası mortaliteyi öngörebilmek için ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerin önemi artmıştır. Bu çalışmanın amacı; ameliyat öncesi hematokrit seviyesinin KABG cerrahisi uygulanan hastalarda ameliyat sonrası ilk 30 günlük mortaliteye olan etkisinin araştırılmasıdır. Yöntemler: Kliniğimizde Ocak 2011 - Ocak 2015 tarihleri arasında izole KABG cerrahisi uygulanan hastalardan preoperatif hematokrit seviyesi düşük (0.05). Preoperatif dönemde Grup 1'de KOAH'lı olgu sayısı Grup 2'ye oranla anlamlı derecede fazla idi (Sırayla %34.8 ve %12.5; p=0.011). EuroSCORE skorlama sistemine göre hastalar değerlendirildiğinde, Grup 1'deki hastaların risk skoru Grup 2'ye göre anlamlı olarak fazla bulundu (Sırayla 3.7 ± 2 ve2,7 ± 1,7; p=0.011). Operatif verilerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Low hematocrit is a common hematological problem on preoperative assessment in patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery. Currently, CABG surgery has been performed on both low-risk and high-risk patients. Therefore, importance of preoperative assessments and examinations is increasingly growing to predict postoperative mortality. The aim of this study was to show the impact of preoperative hematocrit levels on 30 days postoperative mortality in patients, who had underwent CABG surgery. Methods: All patients in this study were performed isolated CABG operation in our clinic between January 2011 - January 2015. Forty-six patients with preoperative low hematocrit levels (0.05). In preoperative period, Group 1 had significantly more patients with chronic obstructive pulmonary disease than Group 2 (%34.8 vs. %12.5, p=0.011). According to EuroSCORE risk scoring system, risk score was significantly higher in Group 1 than Group 2 (3.7±2 vs. 2.7±1.7, p=0.011). No statistical difference was detected in operative data. In postoperative patients follow up; Group 1 had significantly more drainage volume than Group 2 (680.43 ± 327.09 cc vs.