Miyokard infarktüsü hastalarında Gas6 seviyelerinin sürece bağlı olarak troponin seviyesi ile ilişkisi
The relationship of GAS6 levels with troponin level depending on the process in patients with myocardial infarcti̇on
  1. Tez No: 689639
  2. Yazar: RABİA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş: Miyokard İnfarktüsü patogenezinde enflamasyon önemli bir rol oynamaktadır. Troponin miyosit nekroz belirteci olup; kardiyak hasarın spesifik göstergelerinden biri olup; hsCRP ise enflamasyon göstergesi olup koroner kalp hastalık riski ve prognozu ile ilişkilidir. K vitamini bağlı protein ailesinden olan Gas6' nın hem ateroskleroz hem de enflamasyonda rol aldığıyla ilgili yapılmış çalışmalar mevcuttur. Amacımız MI' da Gas6 ve Troponin ile olan ilişkiyi ve enflamasyon belirteci olan hsCRP arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Metod: Miyokard İnfarktüsü grubu (n=42, 8 kadın, yaş 62.43±11.61), kontrol grubu (n= 48, 12 kadın, yaş 65.75±7.61 ) olmak üzere katılımcılar seçildi. MI grubu Ejeksiyon Fraksiyonu
Özet (Çeviri)
Introduction: Inflammation plays an important role in the pathogenesis of myocardial infarction. Troponin is a myocyte necrosis marker; is one of the specific indicators of cardiac damage; hsCRP is an indicator of inflammation and is associated with coronary heart disease risk and prognosis. There are studies on the role of Gas6, a member of the vitamin K-linked protein family, in both atherosclerosis and inflammation. Our aim is to examine the relationship between Gas6 and Troponin in MI and the relationship between hsCRP, an inflammation marker. Method: Participants were selected as the Myocardial Infarction group (n=42, 8 women, age 62.43±11.61), and the control group (n= 48, 12 women, age 65.75±7.61). MI group was further divided into subgroups with Ejection Fraction