Menapozdaki kadınlarda görülen vazomotor semptomlar ile aşırı aktif mesane arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between vasomotor symptoms and overly active bladder seen in menopausal women
- Tez No: 689664
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Vazomotor şikayetleri olan perimenapozal ve menapozal dönemdeki kadınlarda aşırı aktif mesane görülme sıklığı ve vazomotor şikayetlerin şiddeti ile olan korelasyonunu irdelemek, konu hakkında farkındalık oluşturmak. Gereç ve yöntemler: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları polikliniğine başvuran, menapozal ve perimenapozal dönemdeki 43-72 yaş (ortalama 52,48±4,43 yaş) arası kadın bireyler çalışmaya dahil edildi. Hastalardan çalışmaya katılım rızası alındı. Demografik ve medikal öyküleri alındıktan sonra, menapoz semptomları değerlendirme ölçeği (Menopause Rating Scale, MRS), OAB V8, UDI-6, IIQ-7 derecelendirme anketleri kullanılarak aşırı aktif mesane ve vazomotor semptomların şiddetlerinin değerlendirilmesi için veriler elde edildi. Bu değerler istatistiksel analize tabi tutularak incelendi. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaşları 52,48±4,43 olan toplam 268 kadın katımıştır. Çalışmaya katılan olguların MRS puanları 0 ile 39 arasında değişmekte olup, ortalama 16,44±8,35 olarak, OABV8 puanları 0 ile 44 arasında değişmekte olup, ortalama 11,28±9,85 olarak, UDI6 puanları 0 ile 21 arasında değişmekte olup, ortalama 3,86±5,12 olarak ve IIQ7 puanları 0 ile 18 arasında değişmekte olup, ortalama 4,48±4,27 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan olguların MRS puanı ile diğer anket puanları arası ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Female individuals in perimenopausal and menopausal period with vasomotor complaints that are clinically evaluated to examine the incidence of overactive bladder and the correlation with the severity of vasomotor complaints and raise awareness about the subject. Materials and Methods: Menopausal and perimenopausal period female individuals referred to University of Health Sciences Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic, between the ages of 43 and 72 (mean age 52±4.43 years), were included in the study. The patients were consented to participate in the study. After their demographic and medical history was taken, the MRS, OAB V8, UDI-6, IIQ-7 rating surveys data was obtained for evaluation of the severity of overactive bladder and vasomotor symptoms. These values were analyzed by statistical analysis. Results: A total of 268 women with an average age of 52.48±4.43 attended the study. The patients who participated in the study MRS scores ranged from 0 to 39,with an average of 16.44±8.35; OABV8 scores range from 0 to 44, average of 11.28±9.85; UDI6 scores range from 0 to 21, with an average of 3.86±5.12 and IIQ7 scores between 0 and 18, 4.48±4.27 on average. The corralation between MRS score and other survey scores of the study participants are statistically significant.