Anormal servikal sitolojide anormal endoservikal patoloji ve human papilloma virus prevelansı
Abnormal endocervical pathology and human papillomavirus prevelance in abnormal cervical cytology
- Tez No: 466403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ZAFER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş: Servikal kanser günümüzde dünya da kadınlar arasında dördüncü sıklıkta görülen ve önlenebilir bir kanser olması nedeniyle önemini korumaktadır. Bu nedenle birçok tarama programı geliştirilmiş olup bizim ülkemizde de en çok servikal sitoloji ve PCR ile hrHPV DNA pozitifliği taraması yapılmaktadır. Birçok çalışmada HPV enfeksiyonunun servikal kanserlerde %96-99 oranında pozitif olduğu belirtilmiştir. HPV'nin tek başına pozitifliğinin dışında yardımcı faktörlerlerin olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Biz bu çalışmada anormal servikal sitolojide anormal endoservikal patoloji ve HPV prevelansını, olası kofaktörlerin bu durumu nasıl etkilediğini, endoservikal örneklemenin önemini değerlerlendirdik. Metod: Bu çalışmada polikliniğimiz kolposkopi ünitesinde Ocak 2013 ve Nisan 2016 tarihleri arasında anormal servikal sitoloji ile takip tedavi gören 505 hasta değerlendirilmiştir. HPV DNA taraması ve endoservikal örneklem yapılmış olan 215 anormal servikal sitolojili hasta ile 175 kontrol grubu hasta karşılaştırılmıştır. Servikal sitoloji konvansiyonel ve likid bazlı (thin prep) teknik ayırt edilmeksizin çalışmaya dahil edilmişir. Servikal sitoloji Bethesda 2001 sınıflandırma sistemine göre yorumlanılmıştır. HPV DNA hastanemiz patoloji, mikrobiyoloji ve ayrıca dış merkez olarak KETEM laboratuarlarında PCR yöntemi ile değerlendirilmiştir. Tüm endoservikal örneklemler endoservikal fırça ve küretaj yöntemleri kullanılarak elde edilip hastanemiz patoloji bölümünce değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma için toplamda 505 olgu değerlendirilmiştir. Eksik verileri olan olgular çıkartıldığında analizler 390 olgu üzerinden yapılmıştır. Çalışmada anormal Pap smear'e sahip olanların sayısı 215 (%55), normal Pap smear'i olanların sayısı 175 (%45) olarak saptanılmıştır. Olguların ortalama yaşı 45.5±9 olarak saptanmıştır. Parite ortalama 2.2, ilk cinsel ilişki yaşı ortalama 20, OKS kullanım oranı %27.9'du. Hastaların %31.3'ü menapozda ve %28'inde ek hastalık mevcuttu. Pap smear sonucu anormal olguların yaş ortalaması 45'ti. Sigara kullanımı %27.2 ve OKS kullanım oranı %26.3 olarak saptandı. Anormal Pap smearli olgularda HPV pozitifliği prevelansı %68.8'di. Bu grupta anormal endoservikal örneklem patoloji prevelansı %40 olarak bulundu. Yaş ile anormal servikal sitoloji arasında bir ilişki saptanmadı. Kontrol grubununda HPV pozitifliği prevelansı %53,7' idi. Bu grupta HPV pozitifliğinin %44'ünü HPV 16, %9.3'ünü HPV 18, %3.2'sini HPV 16 ve 18 birlikteliği %43'ünü diğer HPV tipleri oluşturmaktaydı. Anormal endoservikal örneklem patoloji sonucu prevelansı %2.8'idi. Anormal smear sitolojisi ile HPV DNA pozitifliği arasında istatistiki olarak anlamlı ilişki saptandı (p:0.002). Gravida, parite, ilk cinsel ilişki yaşı, OKS kullanımı, sigara kullanımı ile anormal servikal sitoloji arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Anormal servikal sitoloji ile abortus ve küretaj öyküsü arasında istatistiksel anlamlı sonuç elde edildi. HPV DNA pozitifliği ile sigara kullanımı ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu. HPV DNA pozitifliği ile diğer kofaktörler arasında yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel anlamlı sonuç bulunmadı. HPV DNA pozitifliği ile küretaj öyküsü karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı sonuç bulundu (p= 0.037). Anormal servikal sitoloji ile anormal endoservikal patoloji karşılaştırıldığında sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p˂0.001).Anormal servikal sitoloji derecesi arttıkça anormal endoservikal patoloji ve HPV DNA pozitifliği sıklığının arttığı gözlendi (p:0.002). Anormal endoservikal patoloji ile HPV DNA pozitifliği dışındaki diğer ko-faktörler karşılaştırılmış olup istatistiksel anlamlı sonuç saptanmadı. Anormal endoservikal patoloji ile HPV DNA pozitifliği arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p˂0.001). Sonuç: HPV pozitifliği anormal servikal sitoloji ile ilişkili bulunmuştur. Anormal servikal sitoloji ile abortus ve dilatasyon-küretaj ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Anormal servikal sitoloji ile gravida,parite, OKS, sigara kullanımı, yaş, ilk cinsel ilişki yaşı arasında anlamlı ilişki saptanamamıştır. HPV pozitifliğini ko-faktörlerle değerlendirdiğimizde sigara ile ilişkisi anlamlı bulunmuştur. HPV pozitifliği ve dilatasyon -küretaj öyküsü ilişkisi anlamlı bulundu. Anormal servikal sitolojili hastalarda anormal endoservikal patoloji prevelansı diğer çalışmalara göre yüksek bulundu. Anormal endoservikal patoloji ile yaş, gravida, parite, abortus, küretaj, OKS, sigara kullanımı, ilk cinsel ilişki yaşı değişkenleri açısından istatistiki olarak anlamlı bir ilişki çıkmamıştır ancak HPV DNA ile karşılaştırdığımızda sonuç anlamlıydı..
Özet (Çeviri)
Introduction: Cervical cancer is the fourth most common cancer among women in the world today, and it is important because it is a preventable cancer. For this reason, many screening programs have been developed and in our country screening is mostly done by cervical cytology and PCR for hrHPV. In many studies HPV has been reported to be positive in %96-99 of cervical cancers. There are studies showing that HPV has auxiliary cofactors other than positivity alone. In this study, we evaluated the abnormal endocervical pathology and HPV prevalence in abnormal cervical cytology, how the possible cofactors affected this condition, and the importance of endocervical specimen. Methods: In this study, 505 patients who were treated with anormal cervical cytology between January 2013 and April 2016 were evaluated in our outpatient clinic and colposcopy unit. 215 anormal cervical cytology patients and 175 control patients with HPV DNA screening and endocervical sampling were compared. Cervical cytology is included in the study without distinguishing between conventional and liquid-based (thin-prep) techniques. Cervical cytology was interpreted according to Bethesda 2001 protocol. HPV DNA was evaluated in our hospital's laboratories of pathology, microbiology and KETEM laboratories by PCR method. All endocervical samples were obtained using endocervical brush and curettage methods and evaluated in our hospital pathology section. Findings: A total of 505 people were evaluated for the study. The number dropped to 390 due to missing data. The number of anormal Pap smears participating in the study was 215 (55%) and the number of normal Pap smear was 175 (45%). The ages of the patients ranged from 24 to 69 years and the mean age was 45.5±9. Parity numbers ranged from 0 to 8, with an average of 2.2. The first coitus age was between 11 and 41 years old, with an average age of 20 years. OCP use was positive in %27.9 of the population. Menopausal patients ratio was% 31.6. Additional disease ratio was % 28.1. Age distribution of patients with abnormal Pap smears; was between 24 and 69 years old and average age was 45. The rate of smoking was %27.3. The rate of OCP use was %26.1. The prevalence of HPV positivity was %68.8. The abnormal endocervical pathology prevalence was % 40. There was no relationship between age and cervical cytolology. The prevalence of HPV positivity in the control group was %53.7. In this group, %44 of HPV positivity was HPV 16, % 9.3 was HPV 18, % 3.2 was HPV 16 and 18 association and % 43 were other HPV types. The abnormal endocervical sampling pathology prevalence was %2.8. There was a statistically significant relationship between abnormal smear cytology and HPV DNA positivity (p:0.002). There was no significant relationship between gravida, parity, first coitus age, use of OCP, smoking and abnormal cervical cytology. Statistically significant results were obtained between anormal cervical cytology and abort and curettage stories (p:0.018 and p:0.02). The relationship between HPV DNA positivity and cigarette use was statistically significant (p: 0.018). There was no statistically significant difference between HPV DNA positivity and other cofactors. There was significant correlation between HPV DNA posivity and curretage histories (p: 0.037). There is not enough work to confirm the reality of this relationship. When abnormal cervical cytology and abnormal endocervical pathology were compared statistically significant, abnormal cervical cytology grade increased the frequency of abnormal endocervical pathology and HPV DNA positivity. Abnormal endocervical pathology and HPV DNA positivity were compared and statistically significant results were found (p˂0.001). Conclusion: HPV positivity was associated with abnormal cervical cytology and abnormal endocervical pathology. Abnormal cervical cytology, abortus and dilatation-curettage relationship were statistically significant. There was no significant relationship between abnormal cervical cytology and age of gravida, parity, use of OCP, smoking, age, first sexual intercourse. When we assessed HPV positivity with co-factors, the relation with smoking was found significant. HPV positivity and dilatation-curretage correlation was found to be significant. The abnormal endocervical pathology prevalence was higher in patients with anormal cervical cytology than other studies. There was no statistically significant relationship between anormal endocervical pathology and age, gravida, parity, abortus, curettage, OCP, smoking, age of first sexual intercourse. However when we compared HPV DNA, significant results was found.