Myofasiyal gevşetme tekniğinin hemiplejik üst ekstremitede spastisite, ağrı, eklem hareket açıklığı ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of myofascial release technique on spasticity, pain, range of motion and daily living activities in hemiplegic upper extremity
  1. Tez No: 689670
  2. Yazar: METEHAN TORLAKCIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı myofasiyal gevşetme tekniğinin spastik inmeli bireylerin üst ekstremitesi üzerinde spastisite, ağrı, eklem hareket açıklığı ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan çalışmaya 30 hasta katıldı ve hastalar randomize olarak 15 kişilik 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna myofasiyal gevşetme tekniği ve brunnstrom metodu, kontrol grubuna yalnızca brunnstrom metodu uygulandı. Çalışmamızdaki hastaların; spastisite düzeyi, ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi sırasıyla modifiye ashworth skalası, vizüel analog skala, gonyometre ve barthell indeksiyle tedavi öncesi-sonrasında değerlendirildi. Çalışmamızdaki hastalar İstanbul Fizik Tedavi Hastanesi'nde 40 seans tedavi aldı. Bulgular: Grupların grup içi tedavi öncesi-tedavi sonrası dirsek fleksör spastisitesi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p0,05). Sonuç: Brunnstrom tekniğiyle birlikte uygulanan Myofasiyal gevşetme tekniğinin yalnızca Brunnstrom tekniğine kıyasla spastisite derecesi, ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı ve günlük yaşam aktivitelerine katılım düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine the effect of myofascial release technique on spasticity, pain, range of motion and activities of daily living in the upper extremity of individuals with spastic stroke. Material and methods: Thirty patients were included in the planned cross-sectional study, the patients were randomly divided into 2 groups of 15 people. While brunnstrom was applied to the study group with myofascial release technique, only brunnstrom was applied to the control group. The patients in our study; Spasticity level, pain intensity, range of motion and effects on activities of daily living were evaluated with modified Ashworth scale, visual analog scale, goniometer and Barthell index before and after treatment. The patients in our study received 40 sessions of treatment in Istanbul Physical Therapy Hospital. Results: A statistically significant difference was found between the groups in terms of elbow flexor spasticity levels before and after the treatment (p0.05). Conclusion: It was observed that Brunnstrom and Myofascial release technique did not make a statistically significant difference in terms of spasticity degree, pain intensity, range of motion and daily living activities index compared to Brunnstrom alone.