Coğrafyanın taşımalı eğitim uygulaması üzerindeki etkisi
The effect of geography on the bussed education
  1. Tez No: 689687
  2. Yazar: İBRAHİM ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı; coğrafyanın Türkiye genelinde uygulanmakta olan taşımalı eğitim uygulamasına etkisini belirlemek ve elde edilen bulguları analiz edip yorumlayarak, çözüm önerilerinde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini 2020–2021 eğitim-öğretim yılında Van ili Tuşba ilçesinde taşımalı eğitim veren ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrenciler, bunların velileri ve okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma analiz teknikleri yönünden“karma”bir çalışmadır. Literatürden yararlanarak, benzer çalışmalarda kullanılan veri toplama araçları incelenip, yeni ve çalışmamıza uygun sorular hazırlanarak alan uzmanı öğretim üyelerinin görüşleri doğrultusunda araştırmaya yönelik anketler oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılmak üzere öğrenci, veli ve öğretmenler için üç farklı anket hazırlanmıştır. Anketlerdeki sorular beş farklı kategoride olup bunlardan; birinci kategorideki sorular demografik yapıya, ikinci kategorideki sorular sosyal ve kültürel yapıya, üçüncü kategorideki sorular taşımalı eğitimin yapılıp yapılmadığına ve yapılıyorsa hangi öğretim düzeylerini kapsadığına ve kaç km. mesafede yapıldığına, dördüncü kategorideki sorular taşıma süreci ve insanlardan kaynaklı sorunları tespite ve beşinci kategorideki sorular öğrenci, veli ve öğretmenlerden taşımalı eğitimin aksamasına sebep olan fiziki coğrafya (doğal çevre) unsurlarını belirlemeye yöneliktir. Anketler“rastgele örnekleme”yöntemiyle 220 veli, 191 öğretmen ve 219 öğrenciye uygulanmıştır. Toplanan verilerin bilgisayar ortamına işlenerek istatistiki analizlerin yapılmasında SPSS 20. paket programından faydalanılmıştır. Araştımada anktelerin uygulanmış olduğu veliler, öğreciler ve öğretmenlerin çalışma esnasında sorulara vermiş olduğu cevaplar neticesinde ortaya çıkan bulgulara göre şu sonuçlar elde edilmiştir; veliler taşımalı eğitimden kaynaklanan sorunlara yönelik verdikleri cevaplarda öğrencilerin yolda çok zaman kaybettiğini bu nedenle yorgun düştüğünü belirtmiştir. Veliler fiziki coğrafya (doğal çevre) unsurlarının taşımalı eğitim uygulaması üzerindeki etkisine yönelik sorulara genellikle şiddetli kar yağışı sonucu yolların kapanması sorununu dile getirmiştir. Öğrenciler, taşımalı eğitimden kaynaklanan sorunlara yönelik verdikleri cevaplarda yolda çok zaman kaybettiklerini bu nedenle yorgun düştüklerini belirtmiştir. Öğrenciler fiziki coğrafya (doğal çevre) unsurlarının taşımalı eğitim uygulaması üzerindeki etkisine yönelik sorulara genellikle şiddetli kar yağışı sonucu yolların kapanması cevabını vermiştir. Öğretmenler taşımalı eğitimden kaynaklanan sorunlara yönelik verdikleri cevaplarda okul uzak olduğu için velilerin çocuğunun okuldaki durumunu takip edemediğini belirtmişlerdir. Öğretmenler, fiziki coğrafya (doğal çevre) unsurlarının taşımalı eğitim uygulaması üzerindeki etkisine yönelik sorulara genellikle şiddetli soğuk ve kardan dolayı buzlanmanın ulaşımın aksamasına neden olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the impact of geography on the bussed education practice throughout Turkey, to analyze and interpret the findings and to offer solutions. The universe of the study consists of students studying at primary, secondary and secondary schools providing bussed education in the Tusba district of Van province in the 2020-2021 academic year, their parents and teachers working in schools. The research is a“mixed”study in terms of analysis techniques. Using the literature, data collection tools used in similar studies were examined, new and appropriate questions were prepared for our study, and surveys were created in line with the opinions of faculty members who are experts in the field. Three different questionnaires were prepared for students, parents and teachers to be used as a data collection tool in the research. The questions in the surveys are in five different categories; The questions in the first category are based on the demographic structure, the questions in the second category are on the social and cultural structure, the questions in the third category are whether the education is carried out and if so what education levels it covers and how many kilometers. The questions in the fourth category are aimed at determining the problems caused by the transportation process and people, and the questions in the fifth category are aimed at determining the physical geography (natural environment) elements that cause the disruption of transportation education from students, parents and teachers. The questionnaires were applied to 220 parents, 191 teachers and 219 students using the“random sampling”method. SPSS 20. package program was used for the statistical analysis by processing the collected data into computer environment. According to the findings that emerged as a result of the answers given by the parents, students and teachers to the questions during the study, the following results were obtained; In their answers to the problems arising from bussed education, the parents stated that the students lost a lot of time on the road and therefore they got tired. When asked about the effects of physical geography (natural environment) elements on bussed education practice, parents often expressed the problem of road closures due to heavy snowfall. In their answers to the problems arising from bussed education, the students stated that they lost a lot of time on the road, and therefore they were tired. The students generally answered the questions about the effects of physical geography (natural environment) elements on the bussed education application, the roads were closed due to heavy snowfall. In their responses to the problems arising from bussed education, the teachers stated that the parents could not follow the situation of their children at school because the school was far away. When asked about the effects of physical geography (natural environment) elements on bussed education, teachers often stated that icing due to severe cold and snow caused transportation disruption.