Taşınabilir elektronik cihaz kullanımının çocuklarda yeme davranışına etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the impact of portable electronic device use on children's eating behavior
  1. Tez No: 689713
  2. Yazar: BÜLENT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnternet ve multimedya cihazlarının kullanımı son yıllarda oldukça artmaktadır. Taşınabilir elektronik cihazlar (TEC) olan akıllı cep telefonları ve tabletlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla hem çocukların hem de ebeveynlerin kullanım sürelerinin arttığı gözlemlenmektedir. Bu cihazların kullanımının çocukların beyin gelişimini, beslenme düzenini ve uyku düzenini etkileyerek iştahsızlık, obezite, davranış bozuklukları ve uyku bozukluklarına sebep olduğu düşünülmektedir. Çocukluk çağı beslenmesi toplum sağlığı açısından çok önemli bir role sahiptir. Erişkin dönem kronik hastalıkların oluşmasında çocukluk çağı yeme davranışları etkilidir. Çalışmamız, Aile Sağlığı Merkezimize başvuran, TEC kullanan 4-12 yaş aralığındaki çocukların sosyodemografik özelliklerini belirlemeyi ve yeme davranışı üzerinde TEC kullanımının etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız tek merkezli, tanımlayıcı, kesitsel, ve ankete dayalıydı. 15/04/2021-15/07/2021 tarihleri arasında herhangi bir nedenle İstanbul Esenyurt 7 No'lu Aile Sağlığı Merkezi 34.18.060 No'lu Aile Hekimliği Birimi'ne başvuran gönüllü çocuklar ve ebeveynleri ile yapılması planlandı. Çalışmamız 283 denekle yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, TEC kullanımına yönelik sorular ve Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Resul Yılmaz ve arkadaşları tarafından yapılmış 35 sorudan oluşan“Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA)”soruları yöneltilmiştir. Anket, çocukların ebeveynleri ile yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: The use of the Internet and multimedia devices has increased significantly in recent years. With the widespread use of smart mobile phones and tablets, which are portable electronic devices (PED), it is observed that both children's and parents' usage time is increasing. The use of these devices is considered to cause anorexia, obesity, behavioral disorders, and sleep disorders as it affects children's brain development, nutrition, and sleep patterns. Childhood nutrition plays a very important role in public health. Childhood eating behaviors are influential in the development of adulthood chronic diseases. Our study aims to determine the sociodemographic characteristics of children aged 4-12 years using PED who applied to our Family Health Center and assess the impact of using PED on eating behavior. MATERIAL AND METHODS: Our study was single-centered, descriptive, cross-sectional, and questionnaire-based. It was planned to be conducted with volunteer children and their parents who had been admitted to the Unit of Family Medicine No. 34.18.060 of Istanbul Esenyurt No. 7 Family Health Center for any reason between 15/04/2021 and 15/07/2021. Our study was conducted with 283 subjects. Participants were asked about their sociodemographic characteristics, questions about PED use and the“Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ),”whose Turkish validity and reliability study was conducted by Resul Yılmaz et al. and consisted of 35 questions. The questionnaire was completed in a face-to-face interview with the children's parents. SPSS 25.0 program was used to analyze the data.