Parkinson hastalarında erken sabah off dönemlerinin değerlendirilmesi
Assessment of early morning off periods in Parkinson's disease
  1. Tez No: 689712
  2. Yazar: ELA SİMAY ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİL DÖNMEZ ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Erken sabah off (ESO) dönemi, Parkinson hastalarında ilk ortaya çıkan motor komplikasyonlardan biridir. ESO dönemleri dizabiliteye yol açarak hastaların yaşam kalitelerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Gastropareziye bağlı günlük alınan ilk doz levodopanın gecikmiş etkisi ile ortaya çıktığı düşünülmekle birlikte bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Biz çalışmamızda ESO sıklığını ve demografik veriler, gastroparezi semptomları, uyku parametreleri ve yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu kesitsel analitik çalışmaya, rutin poliklinik kontrollerine başvuran 90 idiyopatik Parkinson hastası dahil edilmiştir. Hastalara ESO'nun gastroparezi semptomları, uyku parametreleri, non motor semptomlarla ilişkisini sorgulayan bir anket uygulanmıştır. Hastalığın evresi Hoehn&Yahr ile yaşam kalitesi PDQ-8 ile değerlendirilmiştir. Bulgular: ESO, hastalığın hemen her evresinde sıklıkla görülmekte olup, hastaların %42,2'sinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Early morning off (EMO) is a poorly defined symptom experienced as one of the first complications by patients with Parkinson's disease (PD). EMO periods are known to be a cause of significant disability and have a negative impact on quality of life. However, EMOs are thought to be caused by delayed on of the first daily dose of levodopa due to gastroparesis, little is known about EMOs. The purpuse of this study is to investigate EMO prevalance, demographic information and relation to gastroparesis symptoms, sleep parameters and quality of life. Materials and Methods: In this cross-sectional observational study, a questionnaire evaluated EMOs, gastroparesis symptoms, sleep parameters and non-motor sypmtoms was administered to 90 patients with idiopathic PD attending a routine appointment. Patients' disease severity was evaluated by Hoehn&Yahr scale and quality of life was evaluated by The Short Form Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ-8). Results: EMO periods are common across all disease stages and occur in 42.2 % of all patients.