Over kanserinde miR-200 ailesinin epitelyal-mezenkimal geçişdeki rolü
The role of the miR-200 family in epithelial-mesenchymal transition in ovarian cancer
  1. Tez No: 689720
  2. Yazar: MERVE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Over kanseri, jinekolojik malignitelerin en ölümcül olanıdır. Tarama yönteminin olmaması ve erken evrede asemptomatik olması nedeniyle, hastalık ileri evrelerde teşhis edilebilir. Over kanserindeki ölümlerin başlıca nedeni ileri evrelerde yaşanan uzak metastazlardır. Metastaz ise epitel fenotipten mezenkimal fenotipe (EMT) geçiştir. Hastalığın başlangıcı ve progresyonunun moleküler genetiği hakkında nispeten az şey bilinmektedir. Tez kapsamında, epitelyal over kanserli hastalarda miRNA'ların epitelyal mezenkimal geçiş ile ilişkisini gösterebilmek ve erken tanı için metastaz mekanizmasını aydınlatabilmek amacıyla miRNA'ların hedef genleri ve bu genlerin düzenlenmesi ile anlatımları değişen proteinler incelenmiştir. MikroRNA'lar (miRNA), kodlanmayan, yaklaşık 22 nükleotid uzunluğunda, düzenleyici gen sınıfında yer alan tek iplikli RNA dizileridir. Hedef mRNA'larına bağlanarak, translasyonel baskılamaya yol açar veya mRNA'nın stabilitesini azaltırlar. Hücre farklılaşması, hücre proliferasyonu, apoptoz, stres direnci ve yağ metabolizması dahil olmak üzere çeşitli biyolojik süreçleri kontrol ederler. Bazı miRNA'lar onkojenik veya tümör baskılayıcı aktiviteye sahiptirler. Farklı kanserlerdeki miRNA ekspresyon profilleri benzersizdir. Bu da bazı miRNA'ların tanısal ve prognostik belirteçler olarak kullanılabileceğinin önemli bir göstergesidir. Epitel hücrelerinin mezenkimal hücrelere dönüşümü, embriyonik gelişimde, kanser hücrelerinin çoğalması ve metastazında önemli bir rol oynar. Epitelyal-mezenkimal transizyon (EMT) geçiren hücreler epitel özelliklerini kaybederler. Hücre iskeletleri yeniden düzenlenir. Hücreler arası bağlantı proteinleri ve mezenkimal belirteçlerle birlikte birçok molekülün aşağı ve yukarı regülasyonu sağlanarak hareketli bir fenotip kazanırlar. Tez kapsamında epitelyal-mezenkimal geçişte rol oynadığı düşünülen hsa-miR-200c-3p'nin sağlıklı ve ileri evre epitelyal over kanserli bireylerin dokuları kullanılarak anlatım analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer has the highest mortality among gynecological cancers. The lack of a screening method and being asymptomatic at an early stage cause the disease to be diagnosed in advanced stages. The main cause of deaths from ovarian cancer is distant metastasis in advanced stages. Metastasis is the transition of cells from epithelial phenotype to mesenchymal phenotype (EMT). Relatively little is known about the molecular genetics of disease onset and progression. Within the scope of the thesis, the target genes of one specific microRNA (miRNA) and the proteins whose expressions are changed by the regulation of these genes were examined. The aim is to show the relationship of miRNAs and the epithelial mesenchymal transition process in patients with epithelial ovarian cancer and to elucidate the metastasis mechanism for early diagnosis. MiRNAs are non-coding small RNAs about 22 nucleotides long, single-stranded RNA sequences that belong to the regulatory gene sequences. By binding to target mRNAs, they lead to translational suppression or decrease the stability of the mRNA. They control a variety of biological processes, including cell differentiation, cell proliferation, apoptosis, stress resistance, and fat metabolism. Some miRNAs have oncogenic or tumor suppressor activity. The miRNA expression profiles differ in different cancer types. Therefore, some miRNAs can be used as diagnostic and prognostic markers of various cancer types The transformation of cells from epithelial to mesenchymal characteristics plays an important role in embryonic development, proliferation, and metastasis of cancer cells. Cells undergoing epithelial-mesenchymal transition (EMT) lose their epithelial properties. Cell skeletons are rearranged. They acquire a motile phenotype by up and down regulation of many molecules including intercellular junction proteins and mesenchymal markers. Within the scope of this thesis, the gene expression analysis of hsa-miR-200c-3p, which is a miRNA considering to play a role in the epithelial-mesenchymal transition, has been performed using the ovarian tissues obtained from healthy individuals and advanced epithelial ovarian cancer patients.