Blokzinrici teknolojisinin muhasebe ve denetim alanına etkisi
- Tez No: 689732
- Danışmanlar: DR. BAŞAK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Akıllı teknolojiler geliştirmek, gelecekteki üretim sistemlerinin sürdürülebilir olmasını sağlamanın kritik bir yoludur. Blokzinciri teknolojisi, işletmelerde ve endüstrilerde sürdürülebilirliği gerçekleştirmek için yeni nesil bir bilgi teknolojisi geliştirmesidir. Endüstri 4.0'da blok zinciri ile güçlendirilmiş sürdürülebilir üretim üzerine birçok araştırma, teknik, ticari, organizasyonel ve operasyonel perspektiflerden yapılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı blok zinciri teknolojisini açıklamak ve blok zinciri teknolojisinin muhasebe sisteminde kullanımı, sağladığı faydalar ve muhasebe kayıt sisteminin denetimindeki etkilerini ortaya koymaktır. Blok zinciri teknolojisinin yeni bir teknoloji olması muhasebe sisteminde özellikle denetimiyle ilgili literatürdeki çalışmaların kısıtlı olması ve noktada literatürdeki bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlaması açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Developing smart technologies is a critical way to ensure that future production systems are sustainable. Blockchain is a new generation of information technology development to achieve sustainability in businesses and industries. In Industry 4.0, many researches on sustainable production powered by blockchain have been done from technical, commercial, organizational and operational perspectives. The aim of this thesis is to explain the blockchain technology and to reveal the use of blockchain technology in the accounting system, its benefits and its effects on the audit of the accounting recording system. The fact that blockchain technology is a new technology is very important in the accounting system, especially in terms of the limited studies in the literature on auditing and at this point it contributes to the elimination of this deficiency in the literature.