ST elevasyonlu akut miyokard infartüsünde platelet indekslerinin koroner akım ve mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
To asses relation of platelets indexes to coronary flow and mortality myocardial infarction with ST-segment elevation
- Tez No: 272964
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığında ve akut miyokard enfarktüsünde MPV'nin arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı; primer perkütan koroner girişim ile tedavi edilen ST yükselmeli miyokard infaktüslü hastalarda, acil servis başvurusu sırasında değerlendirilen tam kan sayımından elde edilen platelet değerleri ile işlem öncesi ve işlem sonrası TIMI akım ve TFC ile değerlendirilen koroner akım ve mortalite ilişkisini araştırmaktı.Gereç ve yöntem: Bu araştırma bir vaka-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Çalışmaya hastanemiz acil servisine göğüs ağrısının ilk 12 saati içinde başvuran (ortalama yaşları 58,5±1,3 olan 175 erkek, 52 kadın) ve ST elavasyonlu miyokard infarktüsü tanısı konmuş ve pirimer PKG amaçlı koroner anjiografi yapılan hastalardan dışlama kriterlerine göre hastalar değerlendirildikten sonra 227 hasta alındı. Hastaların acil servise başvuru anındaki platelet değerleri ve dosyaları değerlendirilerek gerekli bilgilere ulaşıldı. Sine anjiyografik görüntülerde TIMI akım skoru ve TFC; platelet değerleri ve birbirinden haberi olmayan iki kardiyolog tarafından değerlendirildi.Bulgular: Başvuru anındaki MPV işlem öncesi TİMİ 3 akım görülen hastalarda düşük olarak tespit edildi (P0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It is shown that MPV has increased in coronary artery disease and acute myocardial infarction. The aim of our study is to find out the relationship between coronary flow and mortality assessed before and after with the TFC and TIMI flow with platelet values obtained by complete blood count on admission to the emergency department for the patients treated with primary percutaneous coronary intervention with ST elevation acute myocardial infarction.Materials and methods: This study was planed as a case-control study. 227 patients who admitted to emergency department of our hospital with chest pain within the first 12 hours (mean age 58.5 ± 1.3 with 175 male, 52 female) and myocardial infarction with ST elevation was diagnosed and after the exclusion of patients who were operated coronary angiography aiming primary PCI, were studied. Required information was obtained by assessing platelet values on patient?s admission to the emergency department and from patient?s files. TIMI flow score and TFC on cine angiographic images were evaluated by two cardiologists who worked independently from each other and don?t know platelet values.Findings: MPV was identified as lower on admission phase before the percutan with patients who have TIMI 3 flow (P 0.05).