Primer perkütan koroner girişim uygulanan ST yükselmeli miyokard enfarktüsü hastalarında enfarkt alanı ile serum il-10, apelin ve crp arasındaki ilişki
The relationship between infarct area and serum il-10, apelin and crp level in patients with ST elevation myocardial infarction undergoing pri̇mary percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 912279
  2. Yazar: RAUF MACİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZER KOZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda primer perkutan koroner girişim (PPKG) uygulanan ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYME) hastalarında enfarkt alanı ile serum İnterlökin-10 (IL-10), apelin ve yüksek duyalıklı C-reaktif protein (hsCRP) düzeyleri arsındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık Metot:.Prospektif olarak tasarladığımız bu çalışmaya 2024 ylında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine STYME tanısı ile başvuran 88 ardışık hasta dahil edildi. İskemi semptomları başladıktan sonra 6 saat içerisinde PPKG öncesi ve PPKG sonrası 24± 2. Saatte venöz kandan EDTA içeren tüplere serum IL-10 ve apelin-36 örnekleri alındı.. PPKG sonrası 30. günde sol ventrikül ejeksiyon farksiyonu (SVEF) ve enfarkt alanı göstergesi olarak determine skoru hesaplandı. Serum IL-10, apelin-36, hsCRP seviyeleri determine skoru karşılaştırıldı. Hastalar hastane içi ve taburcukluk sonrası stent trombozu, kardiyovasküler kaynaklı ölüm, mekanik kompliksyon, iskemik ve hemorajik serebrovasküler olaylar açısından 30 gün takip edildi. Bulgular: PPKG öncesi serum apelin-36 düzeyinde (793,21 ± 99,99 pg/ml), PPKG sonrası 24 ± 2.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between the infarct area and serum levels of Interleukin-10 (IL-10), apelin and high-sensitivity C-reactive protein (hsCRP) in patients with ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) undergoing primary percutaneous coronary intervention (PPCI). Methods: This prospective study included 88 consecutive patients diagnosed with STEMI who presented to the Cardiology Clinic of Atatürk University Faculty of Medicine in 2024. Venous blood samples for serum IL-10 and apelin-36 were collected in EDTA-containing tubes within 6 hours after the onset of ischemic symptoms before PPCI and at 24±2 hours post-PPCI The left ventricular ejection fraction (LVEF) and infarct area indicator, determine score, were calculated at 30 days post-PPCI. Serum IL-10, apelin-36, and hsCRP levels were compared with the determine score. Patients were followed for 30 days for in-hospital and post-discharge outcomes, including stent thrombosis, cardiovascular mortality, mechanical complications, and ischemic and hemorrhagic cerebrovascular events.