Fuzzy techniques in image processing for risk assessment of skin diseases
Deri hastalıklarının risk değerlendirmesi için görüntü işlemede bulanık teknikler
- Tez No: 689769
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KURUOĞLU KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde literatürde tanımlı birçok deri hastalığı vardır. Onları gözlemlemek çok kolay olsa da tanıda bazı problemler olabilir. İnsan vücudunda pigmentli bir nokta, işaret veya küçük kalıcı bir çıkıntı olarak tanımlanan ben, basitçe iyi huylu ve kötü huylu ayrılabilir. Malign bene Melanom adı verilir. Bu gözlemlenebilir hastalıklardan biri, melanomun neden olduğu cilt kanseridir. Erken tanı bu kanser için çok önemlidir, bu tanı konulduğunda tedavi edilmesi kolaydır. Ama hastalık teşhisi tıpta zor bir aşamadır. Teşhiste bir hastanın bulgu, semptom, fizik muayenesi ve bazı testlere dayanır. Ancak doğru tanı için tek bir insan tecrübesi ya da imkanlar yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlar doktorların teşhisi koyarken sorunlara sebep olmaktadır. Gelişen bilgisayar teknolojileri ve makine öğrenme teknikleri hastalıkların erken teşhisinde doktorlara yardımcı olacak sistemlere uygulanmaktadır. Bu çalışmada, melanomun tespiti için karar destek sistemi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many skin diseases are now documented in the literature. There may be some difficulties in diagnosing them while it is simple to observe them. Mole is a pigmented spot or small permanent protuberance on the human body that can be divided into malignant and benign categories. Melanoma is the medical term for a malignant mole. Melanoma-induced skin cancer is one of these observable diseases. Early diagnosis is critical for this cancer, which is relatively easy to treat once discovered. But disease diagnosis is a difficult stage in medicine. Diagnosis is based on a patient's signs, symptoms, physical examination, and some tests. However, a single human experience or opportunities may not be enough for the correct diagnosis. Such situations cause problems when doctors make the diagnosis. Developing computer technologies and machine learning techniques are applied to systems that will help doctors in the early diagnosis of diseases. In this study, a decision support system is studied for the detection of melanoma.