Examining the relationship between the socioeconomic structure and the efficiency of urban transport network in urban areas using the degree of circuity
Kentsel alanlarda sosyoekonomik yapı ile kentsel ulaşım ağı verimliliği arasındaki ilişkinin sapak endeksi (circuity derecesi) kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 689770
  2. Yazar: ELİF SU KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Eşit olarak dağıtılmış, erişilebilir ve kullanıma hazır kentsel kamu hizmetleri, kamu yararını dikkate alarak şehirde yaşayan her birey için sağlanmalıdır. Kentsel alanlar heterojendir ancak bu durum, farklı düzeylerde hizmet sunulmasını haklı çıkarmaz. Bu çalışma, kentsel toplu taşıma ağının yeterli ve yetersiz olduğu alanları belirleyerek, dezavantajlı kentsel alanları ve toplu taşıma sistemlerinin verimlilik düzeyleri ile sosyoekonomik değişkenler arasında mekânsal ilişkiler olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada, verimlilik değerlendirme ölçüsü olarak sapak endeksi kullanılmıştır. Toplu taşıma sistemlerinin verimliliği ile sosyoekonomik özellikler arasındaki bağlantı, İzmir metropoliten alanındaki 348 mahalleyi kapsayarak kurgulanmış, sosyoekonomik yapıyı değerlendirmek için kişi başına düşen gelir ve mahallelerin nüfus yoğunluğu kullanılmıştır. Kentsel ulaşım ağındaki verimliliğin/verimsizliğin mekânsal dağılımını ve bunların sosyoekonomik değişkenlerle ilişkisini görmek için Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılmıştır. Sapak endeksi değerlerinin mekânsal dağılımını incelemek amacıyla, tek değişkenli mekânsal otokorelasyon analizleri olan Global Moran's I ve Anselin Yerel Moran's I; sapak endeksleri ve sosyoekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla iki değişkenli mekânsal otokorelasyon analizleri olan iki değişkenli Global Moran's I ve iki değişkenli Anselin Yerel Moran's I istatistikleri kullanılmıştır. Sonuçlar, 0,05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlıdır. Toplu taşıma sisteminin verimliliği ve sosyoekonomik özellikler arasında, mekânsal olarak anlamlı bir ilişki olduğu; bu ilişkinin mekânsal olarak farklılaştığı ve yoğunlaştığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, kentsel toplu taşıma ağının yeterli ve yetersiz olduğu alanlarının, mekânsal olarak belirlenmesinde değerli bir yaklaşım ortaya koymakta, verimliliği etkileyen sosyoekonomik değişkenlerin mekânsal olarak tespit edilebileceğini kanıtlamaktadır. Bu araştırmada kullanılan yöntemler, toplu taşıma hizmetlerinin planlanmasında kolayca uygulanabilir bir yaklaşım sunmakta ve iyileştirilmesinde kullanılabilecek sonuçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Equally distributed, accessible, and available urban public services should be for every individual living in the city. Although urban areas are heterogeneous it does not justify providing services at different levels. This study aimed to reveal the disadvantaged urban areas by determining where the urban public transport network is sufficient/insufficient and to reveal whether relationships exist in the efficiency levels of public transportation and the socioeconomic variables. In this research, circuity degree was used to reveal the efficiency of public transportation systems. The linkage between the efficiency of public transportation systems and the socioeconomic characteristics was investigated in the İzmir metropolitan area and per capita income and population density were used as socioeconomic variables. Analyzes were done with using Geographical Information Systems. Global Moran's I and Anselin Local Moran's I statistics were used to investigate the spatial distribution of the efficiency; to reveal the relationship between efficiency and the socioeconomic variables, bivariate Global Moran's I and bivariate Anselin Local Moran's I were used. The results are statistically significant at the 0.05 level. It is revealed that the socioeconomic characteristics and the efficiency of the public transportation systems are significantly related and differentiated spatially. This study provides a worthy approach in spatially determining the urban public transport efficiency in urban areas and proved that the socioeconomic variables that affected the efficiency levels can be obtained spatially. The methods used in this research are easily applicable and provide results for the improvement of the public transportation network.