Naftalimid-borondipirometen-grafen oksit nanoplatformlar: Sentez, karakterizasyon, fotofiziksel ve fotokimyasal özellikler
Naphthalimide-boron dipyrromethene-graphene oxide nanoplatforms: Synthesis, characterization photophysical and photochemical properties
- Tez No: 689780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Nanoteknoloji alanındaki ilerlemeler, yeni nesil akıllı fotoduyarlaştırıcılar konusunda yapılan çalışmalarda yeni bir devir açmıştır. Bu tez çalışmasında, literatürde olmayan üzerinde hidrofilik glukoz grupları bulunduran Naftalimid-Borondipirometen (NI-BODIPY) ikili sistemleri (10-12) ve Naftalimid-Borondipirometen-Grafen Oksit (NI-BODIPY-GO) nanokompozitleri (GO-10, GO-11, GO-12) hazırlandı ve fotofiziksel/ fotokimyasal özellikleri incelendi. Bu çalışmada, mezo pozisyonunda naftalimid birimlerine sahip sübstitüe olmamış, diiyodo- ve dibromo- distiril- BODIPY bileşiklerinin glukoz uçlu türevleri (10-12) hazırlandı. Tez kapsamında sentezlenen 1-9'nolu bileşiklerin yapıları, 1H, 13C NMR ve MALDI-TOF ile; sonuç bileşiklerin (10-12) yapıları ise FT-IR, 1H, 13C NMR ve MALDI-TOF spektroskopik tekniklerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı. Bileşik 10-12'nin ticari GO ile kovalent olmayan yöntem kullanılarak etkileştirilmesiyle NI-BODIPY-GO nanokompozitleri (GO-10, GO-11, GO-12) hazırlandı. Elde edilen nanomalzemelerin yapı karakterizasyonu FT-IR, Raman, EDX spektroskopisi, HR-TEM ve AFM görüntüleme tekniklerinden elde edilen yöntemler ile gerçekleştirildi. NI-BODIPY diadlarının (10-12) ve NI-BODIPY-GO nanokompozitlerinin (GO-10, GO-11, GO-12) fotofiziksel özellikleri (floresans kuantum verimi, ΦF, floresans ömürü, 𝜏𝐹, molar absorpsiyon katsayısı, ε) UV-Vis absorpsiyon ve floresans emisyon spektroskopik teknikleri ile incelendi. NI-BODIPY ikili sistemlerinin (10-12) ve NI-BODIPY-GO nanokompozitlerinin (GO-10, GO-11, GO-12) singlet oksijen üretme kapasiteleri (singlet oksijen kuantum verimi, ΦΔ) organik çözücü (DCM) içerisinde belirlendi ve su içerisinde de (PBS tampon) etkili şekilde singlet oksjen ürettikleri gözlendi. Hazırlanan NI-BODIPY diadlarının ve GO nanoplatformlarının ışığa karşı dayanıklılıkları, karanlıktaki fotokimyasal kararlılıkları ve ışık altındaki başarılı fotoduyarlaştırıcı aktivitelerinden dolayı bu sistemlerin fotodinamik terapi uygulamaları için uygun olabilecekleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Development of nanotechnology opened a new era for the research on novel smart photosensitizers. In this thesis, new Naphthalimide-Boron Dipyrromethene (NI-BODIPY) dyads (10-12) containing hydrophilic glucose groups and Naphthalimide-Boron Dipyrromethene-Graphene Oxide (NI-BODIPY-GO) nanocomposites (GO-10, GO-11, GO-12) were prepared and their photophysical/ photochemical properties were examined by UV-Vis absorbance and fluorescence emission techniques. In this study, unsubstituted, diiodo- and dibromo- distyryl-BODIPYs bearing naphthylamide units on the meso position with glucose side groups were prepared. The synthesized compounds (1-9) were characterized by 1H, 13C NMR and MALDI-TOF and the structural analysis of NI-BODIPY dyads (10-12) were identified by using FT-IR, 1H, 13C NMR and MALDI-TOF spectroscopic techniques. NI-BODIPY-GO nanocomposites (GO-10, GO-11, GO-12) were prepared by the treatment of compounds 10-12 with GO by non-covalent modification. The prepared nanomaterials were characterized by FT-IR, Raman, EDX spectroscopy. The morphologic characterizations of the nanoplatforms were carried out by HR-TEM and AFM. Photophysical properties (fluorescence quantum yield, ΦF, fluorescence lifetimes, 𝜏𝐹, molar absorption coefficient, ε) of NI-BODIPY dyads (10-12) and NI-BODIPY-GO nanocomposites (GO-10, GO-11, GO-12) were investigated by UV-Vis absorption and fluorescence emission spectroscopic techniques. Singlet oxygen generating capacities (singlet oxygen quantum yield, ΦΔ) of NI-BODIPY dyads (10-12) and NI-BODIPY-GO nanocomposites (GO-10, GO-11, GO-12) in organic solvent (DCM) were determined. Studied dyads and nanoplatforms were also found to be produce singlet oxygen effectively in water (PBS buffer) environment. The prepared NI-BODIPY dyads and GO nanoplatforms are suitable candidates for photodynamic therapy applications due to their photostability, photochemical stability in the dark and efficient photosensitizing activity under light.