Naftalimit grubu taşıyan kaliks[4]aren türevlerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of derivatives calix[4]aren bearing naphthalimideand observation of their spectroscopic features
- Tez No: 577114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uygun gruplara sahip olan kaliksarenler, yüksek derecede spesifik ligandlardır ve sensör olarak artan potansiyele sahip bileşiklerdir. Fenolik halkaların oluşturduğu moleküller arası boşluklar, özellikle tamamlayıcı katyonlar, anyonlar ve nötr molekülleri barındırabilir. Bu çalışmada naftalimid grupları taşıyan kaliks[4]aren bileşikleri sentezlendi.Başlangıç maddesi olarak p-tert-butil fenol kullanılarak p-tert-butil kaliks[4]aren sentezlendikten sonra, p-ter-Bütilkaliks[4]aren (1), metilbromasetat ile K2CO3 varlığında kuru aseton içerisinde etkileştirilerek diester türevine dönüştürüldü. Diester türevli kaliks[4]aren bileşiği tris(2-aminoetil)amin bileşiği ile etkileştirilerek amit türevi elde edildi. Elde edilen bu bileşik 4-bromo-1,8-naftalikanhidrit ile etkileştirilerek 4 ve 5 numaralı bileşikler elde edildi. Sentezlenen naftalimit türevli kaliks[4]aren bileşiklerinin yapıları spektroskopik teknikler (FTIR, 1H NMR) ile aydınlatıldı. Bu bileşiklerin bazı metal katyonlar (Na+, Li+, Ca+2, Mg+2, Cu+2, Co+2, Ni+2, Zn+2, Al+3, Fe+3) ve anyonlara (F-, Cl-, Br-, H2PO4-, NO3-, I- ve HSO4-, CH3COO-) karşı floresans özellikleri UV-Vis. NMR ve floresans spektroskopik teknikleri kullanılarak incelendi. Yapılan bu çalışmalar ile elde edilen sonuçlar literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Calixarenes with suitable groups are highly specific ligands and are compounds with increased potential as a sensor. Intramolecular cavities of calixarenes formed by the phenolic rings, can host complementary cations, anions, and neutral molecules especially. In this study, calix[4]arene compounds bearing naphthalimide groups were synthesized. After the synthesis of p-tert-butyl calix[4]arene using p-tert-butyl phenol as the starting material, p-tert-butylcalix[4]arene (1) was converted to diester derivative in the presence of methylbromoacetate and K2CO3 in dry acetone. The derivative of amide was obtained by reacting the diester-derivatized of calix[4]aren with the tris (2-aminoethyl) amine compound. This compound was reacted with 4-Bromo-1,8-naphthalic anhydride to give compound 4 and 5. Synthesized naphthalimide derivatives of calix[4]arene were identified by using spectroscopy methods (FTIR, 1H NMR). Fluorescence properties of these compounds were examined towards different metal cations (Na+, Li+, Ca+2, Mg+2, Cu+2, Co+2, Ni+2, Zn+2, Al+3, Fe+3) and anions (F-, Cl-, Br-, H2PO4-, NO3-, I- ve HSO4-, CH3COO-) by using UV, NMR and fluorescence spectroscopic techniques. The results obtained with these studies will contribute to the literature.