Naftalimit grubu taşıyan gümüş nanopartiküllerin hazırlanması ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Preparation of silver nanoparticles bearing naphthalimide group and examination of their antimicrobial properties
  1. Tez No: 838575
  2. Yazar: VİLDAN MUTLU TAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada önce 4-sülfo-1,8-naftalik anhidrit potasyum tuzu 3-(metiltiyo)propilamin ile etkileştirilerek naftalimid türevine dönüştürüldü. Daha sonra AgNO3 ile 3-metiltiyopropil grubu taşıyan 4-sülfo-1,8-naftalimit potasyum tuzu sodyum borhidrür ilavesiyle tek kap yöntemi ile etkileştirilerek kimyasal indirgeme yöntemiyle gümüş nanopartikül sentezi yapıldı. Ayrıca 4-sülfo-1,8-naftalimit potasyum tuzu eklenmeden sadece AgNO3 ve sodyum borhidrür ile gümüş nanopartikül (AgNP) sentezlendi. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları spektroskopik olarak aydınlatıldı. Elde edilen 3-metiltiyopropil grubu taşıyan 4-sülfo-1,8-naftalimit potasyum tuzu ve nanopartiküllerin bazı metal iyonları (Cd+2, Mn+2, Cu+2, Co+2, Ni+2, Zn+2, Fe+2, Fe+3, Pb+2, Hg+2, Ag+) ile etkileşimleri spektroskopik olarak incelendi. Nap-AgNP'nin antimikrobiyal çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-sulfo-1,8-naphthalic anhydride potassium salt was first converted into naphthalimide derivative by interacting with 3-(methylthio)propylamine. Then, silver nanoparticles (Nap-AgNP) were synthesized by chemical reduction method by reacting AgNO3 with 4-sulfo-1,8-naphthalimide potassium salt bearing 3-methylthiopropyl group by the one-pot method with the addition of sodium borohydride. Additionally, silver nanoparticle (AgNP) was synthesized with only AgNO3 and sodium borohydride, without adding 4-sulfo-1,8-naphthalimide ratio. The structures of all synthesized compounds were elucidated spectroscopically. The resulting 4-sulfo-1,8-naphthalimide potassium salt (3) and nanoparticles (Nap-AgNP) bearing the 3-methylthiopropyl group have some metal ions (Cd2+, Mn2+, Cu2+, Co2+, Ni2+, Zn2+, Fe2+, Fe3+, Pb2+, Hg2+, Ag+) were examined spectroscopically. Antimicrobial studies of Nap-AgNP were performed.