Gökköy (Balıkesir) atık depolama sahasının düzenlenmesi
Gökköy (Balıkesir) regular solid waste deposition field project
- Tez No: 68981
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
GÖKKÖY (BALIKESİR) ATIK DEPOLAMA SAHASININ DÜZENLENMESİ Abdullah AKAY Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Y.L. Tezi / Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hayri ERDİNÇ) Balıkesir, 1998 Bu çalışmada, katı atıkların bertarafında kullanılan sistemlerden birisi olan düzenli katı atık depolama sahalarının yer seçimi, yapısı, yapımında kullanılan malzemelerin özellikleri, inşası ve işletilmesi incelenmiş ve uygulamadan bir örnek olarak Balıkesir Belediyesi Düzenli Katı Atık Depolama Sahası projesi verilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, çevre geotekniğindeki gelişmeler ve katı atıklar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Aynı zamanda çözümde yol göstermesi için katı atıklar sınıflandırılarak, katı atıklardan kaynaklanan sorunlar ortaya konulmuştur. Bir sonraki aşamada, günümüzde kullanılan katı atık bertarafı sistemleri olan yakma, geri kazanım, kompostlaştırma, düzenli depolama ve plazma teknolojisi değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonunda Türkiye şartlarında gerek katı atıkların niteliği ve gerekse maliyet ve işletme gibi nedenlerden dolayı en uygun sistemin düzenli depolama olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Düzenli katı atık depolama sahalarının yer seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterler ortaya konularak, yer seçiminin depolama sahaları için en önemli nokta olduğu vurgulanmıştır. Başlıca problemlerden birisi olan depolama sahalarındaki çöp sızıntı suyuna karşı yapılacak geçirimsizlik tabakasında kullanılacak malzemenin seçimi ve depo tabanının oluşturulmasındaki önemli noktalar araştırılmış ve depo tabanında kullanılan doğal ve sentetik malzemeler karşılaştırılmıştır. Diğer bir problem olan metan gazına karşı alınacak önlemler araştırılmıştır. Ayrıca depolama sahasından istenilen fonksiyonların yerine gelmesi için depo sahasının işletilmesi ve bakımının önemi araştırılarak verilmiştir. Örnek olarak verilen uygulamada yapılan araştırmalara dayanarak düzenli depolama sahasının inşası ve işletilmesi verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çevre geotekniği / Katı atık / Katı atık bertarafı / Düzenli depolama / Sızıntı suyu / Metan gazı /Geçirimsizlik / Kil.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÖKKÖY (BALIKESİR) REGULAR SOLID WASTE DEPOSITION FIELD PROJECT Abdullah AKAY Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering. (M. Sc. Thesis/Supervisor: Prof. Dr. Hayri ERDİNÇ) Bahkesir-TURKEY, 1998 In this work, regular solid waste collection fields are studied in many aspects such aş, location of the field, its structure, materials used to construct, its struction and process. As a sample application Balıkesir regular solid waste collection field project is given. In the first step of this work developments in the environmental geothecnics and general information about solid wastes are described. Meanwhile, solid waste materials are classifield and related problems are pointed out. In the next step of this work, other methods used for the removal of solid waste, which are burning, recycling, composing, collecting and plasma technology, are studied. As a conclusion, we can say that regular solid waste collection is the most suitable method to use in Turkey, because of the following reasons; The quality of waste its cost and process. Criter as that should be taken into account in the selection of location of collection fields are described and importance of selection is noted. One of the main problems in these collection fields is the leakage water of the waste. To choose the material used to isolate this leakage water important points to make the field base are investigated and materials; natural and synthetic; used to form the base layer are compared to each other. The preventing against methane gase problem is projected. The importance of maintenance of the collection field in order to function properly is also given. In the last step of this work, the project of structure and progress of Balıkesir regular solid waste deposition field is submittedas a sample. KEY WORDS: Environmental geothecnics / Solid waste / Removal of solid waste / Regular collection / water of waste / Methane gas / Isolation / Clay Ul