Geology perography and geochemistry of the Kalecik ultrafamic body around Gölköy, Kalecik, Ankara
Gölköy Bölgesindeki Kalecik ultramafik kütlesinin jeolojisi, petrografisi ve jeokimyası Kalecik-Ankara
- Tez No: 75823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışma alanı, Ankara'nın 50 km doğu-kuzeydoğusundaki Kalecik ilçesinin güneybatısındaki Gölköy köyü civarında yer almaktadır ve“Ankara Melanjı”nın ofiyolitik melanj kuşağının bir parçasıdır. Kayaç birimleri üç grupta tanımlanmaktadır. Triyas yaşlı Kapaklı Formasyonu en yaşlı birimdir ve volkano-sedimanter bir hamur ve karbonat bloklarından oluşur. Geç Kretase yaşlı Gölköy Formasyonu, blok ve mega-blok boyutundaki karbonat, radyolarit, bazalt ve ultramafik kayaçlar içeren tortul, karbonat ve piroklastik kayaç birimlerinin ardalanması ile temsil edilir. Kalecik Ultramafik Kütlesi harzburjit, dünit ve piroksenit ile bunları kesen birçok dolerit daykları içerir. Gölköy Formasyonun bazaltları, afirik, porfiritik dokulu, ve gaz boşlukludur. Bunlar, Ti-ojit, olivin ve plajiyoklaz mineralleri içerir ve çoğunlukla hidrotermal metamorfîzmadan etkilenmişlerdir. Ultramafik kayaçlar tektonit doku gösterir ve yoğun olarak serpantinleşmiştir. Doleritlerözellikle kenarları boyunca kuvvetli uralitleşme ve rodinjitleşme gösterirler. Bazaltlar alkalin karakterlidirler. Bu kayaçların jeokimyasal özellikleri okyanus adası tipi bazalt (OIB) kayaçları ile ilişkilendirilmiştir. Buna rağmen, doleritler toleyitik karakterli olup ada-yayı etkisi gösteren okyanus-ortası sırtı bazaltı (MORB) özelliklerini yansıtan okyanus-ortası sırtı tektonik ortamı ile ilişkilendirilirler. Bu yorum ultramafik kütlenin büyük olasılıkla yerleşmesi sırasında bir yitim zonu elemanından etkilendiğini vurgular. Kapaklı Formasyonunun volkanik aktiviteden etkilenen, masif ve kalın tabakalanmalı karbonat blokları içeren türbiditik istifi temsil ettiği önerilirken, Gölköy Formasyonunun çoğunlukla okyanusal malzeme içeren bir derin deniz baseni içindeki türbiditik çökelim ortamını gösterdiği önerilir. Kalecik Ultramafik Kütlesi, okyanus tabanı üst birimlerini içermediğinden Neo-Tetis okyanusal litosferinin eksik dizili bir dilimi olarak kabul edilir. Ofiyolitik malzeme ve okyanus-adası bazalt bloklarının derin deniz çökelleri içeren bir hamur içerisinde yaygın olarak bulunması, büyük olasılıkla çalışma alanının“Ankara Melanjı”nın ofiyolitik melanj kuşağının bir parçası olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The study area is located around Gölköy village to the southwest of the town of Kalecik, 50 km to east-northeast of Ankara, and is a part of ophiolitic melange belt of“Ankara Melange”. The rock units are described in three groups. The Kapaklı Formation of Triassic age is the oldest rock unit and is composed of mainly carbonate blocks in a volcano-sedimentary matrix. The Gölköy Formation of Late Cretaceous age is represented by alternation of clastic, carbonate and pyroclastic rocks comprising carbonate, radiolarite, basaltic and ultramafic blocks and mega-blocks. The Kalecik Ultramafıc Body contains harzburgite, dunite and pyroxenite, which are cut by numerous doleritic dikes. Basalts of Gölköy Formation are aphyric, porphyritic, and mostly vesicular. They consist of Ti-augite, olivine and plagioclase, which are predominantly altered by hydrothermal metamorphism. Ultramafic rocksshow tectonite fabric and are intensely serpentinized. Dolerites are characterized by strong unitization and rodingitization, especially along the chilled-margin. Basalts are alkaline in character. Geochemical features of them are correlated with those of ocean-island type basaltic rocks (Ol B). Whereas, dolerites are tholeiitic in nature, and are attributed to mid-ocean ridğe tectonic setting reflecting the characteristics of MORB with a significant island-arc affinity. This interpretation implies that the ultramafic body was influenced by a subduction zone component most probably during its emplacement. The Kapaklı Formation is suggested to represent massive to thick bedded carbonate block-bearing turbiditic sequence, which was affected by a volcanic activity, whereas Gölköy Formation may indicate turbiditic depositional environment in a deep marine basin dominantly containing oceanic materials. The Kalecik Ultramafic Body is regarded as a dismembered slice of Neo-Tethyan oceanic lithosphere since the upper layers of the ocean floor are missing.