Polimer betonun torna tezgahında kalemlik yapı malzemesi olarak kullanımının incelenmesi
The Investigation of the usage of polymer concrete in machine tools as structural material
- Tez No: 68982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZ POLIMER BETONUN TORNA TEZGAHINDA KALEMLİK YAPI MALZEMESİ OLARAK KULLANIMININ İNCELENMESİ Tülin GÜNDÜZ Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Serdar SAYLAN) Balıkesir, 1998 Bu çalışmada, kalemlik imalatında geleneksel yapı malzemesi olan dökme çelik yerine orjinaline yakın veya değişik konstrüksiyonlarda polimer betondan yapılan kalemliklerin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bir kalemliğin her şeyden önce çalışma anında meydana gelen kesme kuvvetlerini karşılayabilecek mukavemette olması gerektiği çok açıktır. Bununla birlikte kalemlik yapım malzemesi olarak kullanılabilecek malzemelerde rijitlik ve sönümleme değerlerinin de yüksek olması istenir. Rijitlik malzemenin yüksek elastisite modülü ile sağlanmasının yanında konstrüksiyona da bağlıdır. Polimer betonun geleneksel yapı malzemelerine göre düşük olan elastisite modülünün yarattığı dezavantaj, kalemliğin konstrüksiyonunu daha rijit olacak şekilde planlayarak giderilmeye çalışılmıştır. Polimer betonun teknik özellikleri kendisini oluşturan malzemelerin cins ve miktarı ile büyük oranda değişmektedir. Bu nedenle öncelikle bu konuda daha önce yapılan çalışmalar incelenerek en iyi özelliklere sahip karışım gurubu ele alınmış ve dış boyutları orijinal kalemlikle aynı olan üç değişik kalemlik konstrüksiyonu yapılmıştır. Birincisi orijinal tezgah kalemliğinin boyutları ve şekline uygun olarak çelik kaynakla desteklenmiş polimer beton konstrüksiyon; ikincisi dışı çelik kaynak, içi polimer beton konstrüksiyon ve üçüncüsü ise polimer betondan üretilmiştir. Bu kalemlikler torna tezgahına bağlanıp, değişik işleme şartlarında gösterdikleri performanslar gözlenmiş ve tezgahın orijinal kalemliği ile karşılaştırılmıştır.Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, birinci kalemlikten istenilen performans;elde edilememiş olup, ikinci, ve üçüncü kalemlikler için belli şartlarda iyi sonuçlar elde, edildiği gözlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Polimer beton, titreşim analizi, kalemlik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE USAGE OF POLYMER CONCRETE İN MACHINE TOOLS AS STRUCTURE MATERIAL Tülin GÜNDÜZ Balıkesir University Institute of Science, Department of Mechanical Engineering (Msc. Thesis/Supervisor : Assist. Prof. Dr. Serdar SAYLAN) Balıkesir-Turkey, 1998 in this study, the useability of tool-post that were made from polymer concrete in various constructions ör ver near to its original have been investigated instead of cast iron that is traditional structure material in tool-post manufacture. it is obvious that a tool-post must have been strenght to resist the share forces that are formed in working time. However, in materials that are used for manufacturing tool-post, the rigidness and damping values are required to be high. While high elasticite modulus provides the rigidness of material, the construction also effects it. The disadvantage of polymer concrete due to its low elasticite modulus according to the traditional structure materials, has been studied to eliminate by designation of more rigid construction of tool-post. The technical properties of polymer concrete is vary in large ratio by the type and amount of materials. Because of this, by investigation of prestudies, the best properties of mixture group has obtained and three tool-post constructions that are the same with original öne in surface dimensions have been made. The fırst öne has produced from polymer concrete construction that is supported by steel vvelding with the same dimension and shape as the original tool- post; the second has produced from polymer concrete with surface steel vvelding and the thirdöne has produced from polymer concrete. These tool-posts have tied to the machine tools the performance in various operating conditions have observed and the results have compared with the original tool-post of machine tools. In results of experiments, the required performance couldn't have obtaine from the first tool-post but good results from the second and the third öne have observed for some conditions. KEY WORDS : Polymer concrete, vibration control, tool-post.