Kripto paraların istatistiksel özellikleri ve çoklu fraktal yapısı: Bitcoin, Ethereum ve Altcoinlerin incelenmesi
Statistical characteristics and multiple fractal structure of cryptocurrencies: Investigation of Bitcoin, Ethereum and Sub-coins.
- Tez No: 689817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇAĞRI DÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DORUK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
2008 yılında Bitcoin'in yaratılmasıyla ortaya çıkan kripto para teknolojisi, devletlerin olmadığı bir ticareti mümkün kılarak ticari ve ekonomik bir devrim başlatmıştır. Bitcoin para transferinin güçlü güvenlik altyapısı ve takip edilemez oluşunun yanı sıra blok zinciri teknolojisinin etkisi ile insanların dikkati bu yöne yoğunlaşmıştır. Bu talebin artmasına bağlı olarak kripto para piyasasında yeni altcoinler ortaya çıkmıştır. Şu ana kadar 1900'den fazla kripto para birimi piyasaya sürülmüş olup ancak piyasada işlem görenlerin sayısı ortalama 900 civarındadır. Dolayısıyla dijital para birimleri sadece bir değiş tokuş aracı olmanın yanı sıra sahip olduğu özelliklerle geniş ilgi uyandırdığı ortadadır. Bu çalışmada kripto para birimleri olarak da adlandırılan Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin ve Ripple'ın fiyatlanmaları arasındaki ilişki ekonometrik olarak modellenmiştir. Çalışmada birim kök testi olarak Augmented Dickey-Fuller (ADF) testi uygulanarak serilerin durağan olduğu düzeyler saptanmış ve aralarındaki nedensellik ilişkisi Granger nedensellik testi ile sınanmıştır. Seriler arasındaki ilişkilerin yönü ve büyüklüğü, vektör otoregresif (VAR) model tekniğiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, etki-tepki analizleri ve varyans ayrıştırma analizleri yapılarak serilerin standart sapmasında meydana gelen değişimin dönem bazında % kaçının diğer değişkenler tarafından açıklandığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The cryptocurrency technology that emerged with the creation of Bitcoin in 2008 has initiated a commercial and economic revolution by enabling a trade without states. With the strong security infrastructure and untraceability of Bitcoin money transfer, as well as the impact of blockchain technology, people's attention has been focused in this direction. Due to this increase in demand, new altcoins have emerged in the cryptocurrency market. More than 1900 cryptocurrencies have been released so far, but the average number of traded in the market is around 900. Therefore, it is obvious that digital currencies are not only a means of exchange, but also attract a wide range of attention with their features. In this study, the relationship between the pricing of Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin and Ripple, also called cryptocurrencies, is modeled econometrically. In the study, the stationary levels of the series were determined by applying the Augmented Dickey Fuller (ADF) test as a unit root test, and the causality relationship between them was tested with the Granger causality test. The direction and size of the relationships between them were tried to be determined by the vector autoregressive (VAR) model technique. In addition, by performing impact-response analysis and variance decomposition analysis, it was revealed that what % of the change in the standart deviation of the series was explained by other variables on a period basis.